Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Tutuklanan ‘Afgan Kızı’na fotoğrafçısından yardım sözü

Simge fotoğraf ‘Afgan Kızı’ ile dünya çapında bir üne kavuşan National Geographic fotoğrafçısı Steve McCurry, önceki gün tutuklanan Afgan kızı Şarbat Gula için yardım sözü verdi.

1/8

‘Kimlik belgesinde sahtecilik’ten tutuklanan Gula, 14 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanacak. Fotoğrafçı McCurry, Instagram’da yaptığı paylaşımla, bu durumun “açık bir şekilde insan hakları ihlali” olduğunu belirtti.

2/8

McCurry, şunları yazdı: “Bölgedeki meslektaş ve arkadaşlarımızla irtibat kurarak gerçekleri öğrenmek için yapabileceğimiz her şeyi yapıyoruz. Gula ve ailesine, yasal ve maddi destek sağlamak için mümkün olan her şeyi yapmaya söz veriyorum. Mümkün olan en güçlü ifadelerle yetkililerin bu eylemine karşı çıkıyorum. Gula hayatı boyunca acı çekmiş biri.”

3/8

Pakistan’ın, son dönemde sahte kimlik belgelerine karşı sıkı önlemler aldığı biliniyor. Pakistan’da yaşayan binlerce Afgan mülteci, sahte kimlik hilesine başvuruyor.

4/8

Gula, Nisan 2014’te Sharbat Bibi adıyla kimlik başvurusu yapmıştı. Yetkililer, Gula’nın kimliğini kullanan üç kişinin, dolandırıcılık rapor edildiğinden beri kayıp olduğunu söyledi. Federal Soruşturma Ajansı bu üç kişiyi ve Gula’nın eşini arıyor.

5/8

‘Afgan Kızı’ fotoğrafı, 1984 yılında, Gula 12 yaşındayken, Sovyetler Birliği’nin Afganistan’a müdahalesi sırasında Pakistan’ın kuzeybatısındaki mülteci kampında çekildi. YILLAR SONRA YENİDEN YILLAR SONRA YENİDEN McCurry, 2002 yılında Afganistan’a giderek Şarbat Gula’yı bulmuş ve tekrar fotoğraflamıştı. O sırada Gula, uzak bir Afgan köyünde eşi ve üç kızıyla birlikte yaşıyordu.

6/8

McCurry, en büyük dileği Mekke’de Hacı olmak olan Gula’nın isteğini yerine getirmek için maddi destek sağlamıştı.

7/8