Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Ünlü isimlerin zamansız ölümleri

Tarihe mal olmuş ya da sanat dünyasına etki etmiş ünlü isimler son anları...

1/53

Mehmet Akif Ersoy, Mısır’dan dönmüş tüm dostları onu ziyarete gelmişti. Akif’i tanıyamadılar çünkü tanıdıkları o pehlivan yapılı Akif’in yerine bir deri bir kemik kalmış şahsı gördüler. Bir dostunun ‘bizi özlediniz mi?’ sorusuna ‘özlemek mi? Mısır’dan üç günde geldim.

2/53

O üç gün sanki otuz asır kadardı.’ diye cevap verir. Ömür defteri kapanmak üzere olan Akif, büyük bir tevazu ile şöyle demişti: “Toprakta gezen gölgeme toprak çekilince, Günler şu heyulayı er geç silecektir”. Bu onun son sözleriydi. Ve ardından hasta yatağında son nefesini verdi.

3/53

Turgut Özal kalp krizi geçirip hastaneye kaldırıldığında eşi Semra Özal o anları şöyle anlatıyordu: “Özal o gün de her zaman yaptığı gibi kahvaltıdan önce yürüyüş bandına çıkmıştı. Saat 10.30 sıralarıydı.

4/53

Yanında yalnızca ben vardım. Birkaç dakikalık hareketten sonra yüzü aniden karardı ve yere düştü.” Özal hastanede hayatını kaybetti.

5/53

Vehbi Koç Dünyanın en zengin kırk kişisi arasında gösteriliyordu. İş hayatına babasının yanında bakkal çırağı olarak başlamış, ancak fırsatları iyi değerlendirerek dünyanın sayılı zenginleri arasına girmişti.

6/53

25 Şubat 1996’da Antalya’da tatilini geçirdiği otel odasında fenalaştı. Hastaneden tıbbi cihazlar getirtildi. Kızı ve özel doktoru başucundayken son nefesini verdi.

7/53

Orhan Veli Kanık Türk şiirinin ustalarından Orhan Veli Kanık'ın ölümü de beklenmedik oldu. Kanık, 1950 yılının 10 Kasım'ında Ankara'ya gitti. O ziyaret sırasında belediyenin kazdığı çukura düştü ve başından hafifçe yaralandı. İki gün sonra da İstanbul'a döndü.

8/53

14 Kasım'da bir arkadaşının evinde öğle yemeği yerken fenalaştı ve hastaneye kaldırıldı.Beyinde damar çatlaması yüzünden başlayan rahatsızlığın sebebi doktor tarafından anlaşılamadı ve Kanık'a alkol zehirlenmesi teşhisiyle tedavi uygulandı. Ancak beyin kanaması geçirdiği sonradan anlaşıldı. Aynı akşam sekizde komaya giren şair gece 23.20'de komadan çıkamayarak Cerrahpaşa Hastanesi'nde hayata veda etti.

9/53

Alparslan Türkeş 4 Nisan 1997 günü Türkeş, son gecesinde düğüne katılmıştı ve neşesi gayet yerindeydi. Dönüşte şoföre seslenerek, “Oğlum, sıcak oldu. Şu kaloriferi kapatın!

10/53

Camı açın! Daralıyorum!” Bu sözler Türkeş’in son sözleriydi. Hastaneye götürüldü, iğne yapıldı, masaj ve şok tedavisi uygulandı. Ancak Türkeş kurtarılamadı ve hastanede hayatını kaybetti.

11/53

Kemal Sunal Kemal Sunal, 13 kişilik bir film ekibiyle birlikte Trabzon’a gidiyordu. Sunal’da uçağa binme fobisi vardı. Uçağın motoru çalıştığında Sunal’da bir durgunluk oldu.

12/53

Uçak pistte yaklaşık 20 dakika ilerlemişti ki Kemal Sunal’ın başı aniden geriye düştü ve kaskatı kesildi. Tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

13/53

Barış Manço Barış Manço, 31 Ocak 1999 Pazar gecesi saat 23.00 sularında ailesiyle birlikte oturup sohbet ederken bir anda tansiyonu düşüp kendisini kaybetmişti.

14/53

Manço, hemen hastaneye kaldırıldı ve cihazlara bağlanmıştı. Ancak doktorunun ifade ettiğine göre Manço hastaneye getirildiğinde vefat etmişti.

15/53

Ahmet Kaya 16 Kasım 2000 günü yatağından kalkmıştı. Ancak birkaç adım attıktan sonra yere düşmüştü. Ahmet Kaya güçlükle nefes alıyordu.

16/53

Eşinin kollarında can veren Ahmet Kaya o gurbet elde “son anlar” yaşayacaktı. Ahmet Kaya, aklının ucundan geçirmeyeceği bir yerde merasimle defnedildi.

17/53

Ayşen Tekin Deneyimli oyuncu Ayşen Tekin, TV ekranlarının çok izlenen dizilerinden Çocuklar Duymasın'da rol alıyordu.Ses tellerindeki nodülü aldırmak için ameliyat olan Tekin, operasyonun ardından gelişen komplikasyonlar sonucu hayata veda etti...

18/53

Barış Akarsu 29 Haziran 2004'te yani tam da doğum günün kutladığı gün Bodrum yakınlarındaki Torba kavşağında trafik kazası geçirdi. Yanında bulunan iki kişi olay yerinde öldü. Barış'ın yaşam savaşı ise sürdü..

19/53

Hayranları, sevenleri onun iyileşmesi için günlerce dua etti. Ama aldığı yaralara direnemedi... 4 Temmuz'da son nefesini verdi. Akarsu öldüğünde 27 yaşındaydı.

20/53

Erol Durak Erol Durak, 1980'lerde sinema ve tiyatronun yükselen yıldızlarından biriydi... Ama milyonlarca TV izleyicisi onu Türk TV tarihinin en sevilen dizilerinden biri olan Perihan Abla ile tanımıştı. Perihan Abla karakterinin kardeşini oynuyordu Durak... Tiroid hastalığına yakalanan Durak ölümünden iki yıl önce çok sevdiği Fethiye'ye yerleşmişti. Hastalığını ihmal eden Durak 2004 yılının haziran ayında bir kalp krizi geçirdi. Önce Fethiye Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.

21/53

Orada ekipman yeterli olmayınca Antalya SSK Hastanesi'ne sevk edildi.. Sanatçıyı taşıyan ambulans yarı yola bile gelmeden arızalandı.. Yerine çağrılan ambulans da arızalanınca bir başkası çağrıldı. Durak ancak dördüncü ambulansla hastaneye yetiştirilebildi. Oyuncu, bir haftalık tedavinin ardından hayata gözlerini yumdu

22/53

Aykut Oray Dizide apartmanın "Katil" namıyla tanınan asabi sakinini canlandıran aktör Aykut Oray da Fethiye'de konuğu olduğu Köyceğiz Film Festivali sırasında otel odasında hayata veda etti.

23/53

Savaş Dinçel Dinçel dizinin ardından bir çok tiyatro oyununda, sinema filminde ve televizyon dizisinde oynadı. Onun ekrandaki unutulma dizileri arasında Ekmek Teknesi ve Sessiz Gemiler de var.

24/53

Savaş Dinçel daha erken sayılabilecek bir yaşta geçirdiği iç kanama nedeniyle hayata veda etti.

25/53

Yaman Okay Bizimkiler dizisinde Nazan'ın işsiz- güçsüz haylazlık peşindeki erkek kardeşini oynayan Okay, 1993 yılında henüz 42 yaşındayken hayata veda etti.Pankreas kanserine yenilen Yaman Okay, oyuncu ve senarist Meral Okay'ın eşiydi.

26/53

Mehmet Akan Bizimkiler'de apartmanın huysuz, geçimsiz yöneticisi Sabri Bey'i canlandıran Mehmet Akan da beklenmedik bir anda hayata veda etti.

27/53

Dostlar Tiyatrosu'nda Oyun Sonu adlı oyunun provalarındayken, midesindeki bir kütlenin alınması amacıyla ameliyat olmak üzere hastaneye yatan Akan, ameliyattan sonra kanama geçirerek 66 yaşında hayatını kaybetti.

28/53

Uzay Heparı Etiler’de bir gece kulübüne giderken motorsikletiyle Demet Akbağ’ın park halindeki arabasına çarpan Uzay Heparı, 11 günlük bitkisel hayat sonrası hayatını kaybetmişti.

29/53

Theodoros Angelopoulos Sinemanın en son trajik kaybı usta yönetmen Theodoros Angelopoulos oldu. 76 yaşındaki usta, önceki akşam Pire yakınlarında Drapetsona otoyolunda ''Öteki Deniz-The Other Sea'' adlı yeni filminin çekimi için yürürken bir motosikletin çarpması sonucu başından yaralandı.Ambulansla hastanaye götürülen usta yönetmen kurtarılamadı.

30/53

Angelopoulos geride Sonsuzluk ve Bir Gün, Ağlayan Çayır, Aylaklar, Leyleğin Geciken Adımı, Kitera'ya Yolculuk, Arıcı, Puslu Manzarayar Ulis'in Bakışı gibi bir çok film bıraktı.

31/53

Natasha Richardson Ünlü oyuncu Natasha Richardson, kayak tatilinde geçirdiği bir kaza sonucu hayatını kaybetti. Aktris Vanessa Redgrave ile yönetmen Tony Richardson'ın kızı olan Natasha Richardson aktör Liam Neeson ile evliydi.Richardson, 2009 yılında eşi ve çocuklarıyla birlikte gittiği Kanada Mont Tremblant kayak merkezinde bir kaza geçirdi.

32/53

O sırada kaskını takmamıştı ve başından ağır yaralandı. Ailesi onu Montreal'deki bir hastanaye götürdü. Yapılan bütün müdahalelere rağmen Richardson yaşam savaşını kaybetti. Öldüğünde 45 yaşındaydı

33/53

Natalie Wood Beyazperdenin unutulmaz yıldızlarından Natalie Wood 1981 yılında henüz 43 yaşındayken, üzerindeki sır perdesi hala aralanmayan bir deniz kazasında hayatını kaybetti.

34/53

Aktör Robert Wagner ve arkadaşlarıyla birlikte çıktığı bir mavi yolculukta yattan düşerek boğulan Wood'un ölümünün cinayet olduğu da iddia edilmişti. Dosya geçen yılın son aylarında yeniden açılmış ancak polis "cinayete ilişkin bir kanıt bulunamadı" açıklamasını yapmıştı.

35/53

David Carradine Ülkemizde 1970'lerde yayınlanan Kung Fu adlı diziyle tanınan David Carradine da 2009 yılında film çekimi için gittiği Tayland'ın başkenti Bangkok'ta kaldığı otel odasında ölü bulundu.

36/53

Aktörün ölüm nedeniyle ilgili bir çok iddia ortaya atıldı. Bazı iddialara göre Carradine kendini asarak hayatına son vermişti. ABD'nin Tayland Büyükelçiliği yetkilisi Michael Turner, aktörün seks oyuncağı ile oynarken öldüğüne ilişkin açıklama yapmıştı.

37/53

Sonny Bono Ünlü şarkıcı ve oyuncu Cher'in eski eşi müzisyen ve politikacı Sonny Bono, kayak yaparken ağaca çarparak öldü.Bono öldüğünde 63 yaşındaydı.

38/53

John Lennon Efsanevi Beatles grubunun beyni John Lennon da hayranı Mark David Chapman tarafından vurularak öldürüldü. 8 Aralık 1980'de New York taki apartmanına girerken Chapman tarafından vurulan Lennon hemen o anda ölmedi.

39/53

Lennon vurulduğu anda yanına yaklaşan polis memuru aldığı yaranın bilincini etkileyip etkilemediğini kontrol etmek için adını sorduğunda ben John Lennon, "Beatles'ın John Lennon'u" yanıtını verdi.

40/53

Sharon Tate Henüz 26 yaşında ve 8 buçuk aylıkken kendi evinde katledilen Sharon Tate'in başına gelenler o döneme damgasını vurdu ve hiç unutulmadı. İşte öldürüldüğünde yönetmen Roman Polanski ile evli olan Tate'in başına gelenlerin özeti: 8 Ağustos 1969'da Tate'in doğumuna iki hafta vardı. Evde akşam yemeği için arkadaşları aktris Joanna Pettet ve Barbara Lewis ile beraberdi.Onlara Polanski'nin eve dönüşünün gecikmesinden duyduğu sıkıntıyı anlatıyordu. Öğlen Polanski'yle telefonda konuştu.

41/53

Tate boynunda uzun bir ip ve 5'i ölümcül olmak üzere 16 kere bıçaklanmış olarak bulundu. Tate'in katilinin Charles Manson olduğu kısa süre sonra ortaya çıktı.

42/53

Pier Paolo Pasolini Sinema tarihine unutulmaz filmler armağan eden yönetmen Pasolini de cinayet kurbanı... Bir süre akörlük yapan Pasolini daha sonra yönetmen koltuğuna oturdu ve Pasolini; Salo ya da Sodom'un 120 Günü, Mamma Roma, Canterbury Hikayeleri gibi filmlere imza attı.

43/53

Albert Camus 1975'te sahilde ideolojik ve dini görüşleri nedeniyle feci halde dövüldükten sonra kafasının üzerinden arabayla geçilen cesedi bulundu. Öldüğünde 52 yaşındaydı.Yabancı, Veba, Düşüş gibi eserleriyle tanınan Varoluşçuluk akımının öncülerinden Fransız yazar Albert Camus'nün ölümü de sıradışı.

44/53

1957 yılında Nobel Edebiyat Ödülü'nü kazanan Camus, ödülü aldıktan üç ay sonra bir trafik kazasında hayatını kayetti.Bir söylentiye göre de Camus'nün ölümü kaza değil intihardı. Yazar kendini arabanın önüne attı.

45/53

Zelda Fitzgerald Ünlü yazar Scott Fitzgerald'ın inişli çıkışlı bir ilişki yaşadığı eşi Zelda Fitzgerald'ın ölümü de trajikti. Kocasının, Muhteşem Gatsby romanındaki Daisy karakterine ilham veren Zelda Fitzgerald ailesinden "devraldığı" genlerin kurbanı oldu.Çift boşandıktan sonra da görüşmeye devam etti. Scott Fitzgerald'ın 44 yaşında kalp krizinden ölmesinden sonra Zelda 20 yıl daha yaşadı. Zelda Fitzgerald hayatının son yıllarını geçirdiği akıl hastanesinde çıkan yangın sonucu öldü.

46/53

Tennessee Williams Sinemaya da uyarlanan Arzu Tramvayı, Kızgın Damdaki Kedi gibi eserleriyle tanınan ünlü oyun yazarı Tennessee Williams'ın ölümü de akla hayale gelmeyecek biçimde oldu.Williams, 1983'te New York'ta bir otel odasında burun damlası sıkıyordu.

47/53

Spreyin kapağı yanlışlıkla ünlü yazarın boğazına kaçtı ve Willimas son nefesini verdi. Yazarın intihar ettiği iddiaları olsa da resmi kayıtlara bu trajik ölüm geçti.

48/53

Virginia Woolf Yazar Virginia Woolf da bir çok edebiyatçı gibi kendi canına kıydı. Ama onunki örneğine pek az rastlanan türden bir girişimdi. Woolf, Perde Arkası adlı romanını yazdığı sırada kendini yetersiz ve yeteneksiz hissediyordu.

49/53

Her gün yaşadığı savaş korkusu ve 'artık yeneteneğimi kaybettim' duygusunun yarattığı stres onu intihara sürükledi.28 Mart 1941'de ceplerine taş doldurararak evlerinin yakınındaki Ousie nehrine girdi ve hayatına kendi elleriyle son verdi.

50/53

Aleksandr Sergeyeviç Puşkin Birçok kişi tarafından en büyük Rus şairi ve Rus edebiyatı'nın kurucusu olarak kabul edilen Aleksandr Sergeyeviç Puşkin hayatını bir düelloda kaybetti.

51/53

Puşkin, eşi Natalya'ya kur yaptığını öğrendiği George Charles d'Anthes ile girdiği düelloda yaralandı ve iki gün sonra da son nefesini verdi

52/53

Grace Kelly Meşhur aktör ve Monako prensiyle evlenerek kraliyet ailesine de katılan Grace Kelly, evine dönerken araba geçirdiği kriz yüzünden arabasının kontrolünü kaybetmiş ve bu yüzden kaza yaparak ölmüştü.

53/53