Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Urla'da enginar festivali başlıyor

İzmir'in Urla ilçesinde yapılan meşhur Enginar Festivali, cuma günü başlıyor.

1/15

3 gün boyunca yerli ve yabacı konuklar Urla sokaklarında enginar kokusunun, lezzetinin ve mucizesinin peşinde olacak.

2/15

İşte Urla'daki Enginar Festivali'nin tadını çıkartmak için bilmeniz gerekenler.

3/15

Nerdeyse tüm meydan ve meydana yakın sokaklar tezgahlar dolusu taze enginar, çeşit çeşit enginarlı yiyeceklerle dolu olucak.

4/15

Öncelikle evde pişirmek için taze enginar almak istiyorsanız satıcılara "Sakız enginarı"değil mi? diye muhakkak sorun. Sakız enginarı Urla'nın yerel ve coğrafi işaret almış enginarıdır. Sakız enginarının bir özelliği de taç yaprakları gibi saplarının da yenebilmesidir.

5/15

Bu arada vaktiniz varsa mutlaka bir enginar tarlasını ziyaret edin. Bol bol fotograf çekin.

6/15

Tezgahlarda size sunulan farklı enginar yemekleriyle tanışmadan önce geleneksel lezzetleri deneyimleyin. Aklınızda sadece zeytinyağlı enginar varsa ezberleri bozma zamanı geldi demektir.

7/15

Urla çarşısının 100 yıllık esnaf lokantası Şafak damağınızı yerel enginar lezzetleriyle tanıştırmak için ideal bir mekan. Burada çeşit çeşit lezzetli yemekler ve geleneksel reçetelerle pişirilmiş enginar yemeği yemek mümkün.

8/15

Etsiz doyamıyorum diyenler için körpe kuzu etiyle pişmiş enginar, et yemiyorum diyenler için baklalı zeytinyağlı enginar, bir Ege klasiği olan enginar dolması...

9/15

Bu olağanüstü enginarların lezzetine varmak için tek yapmanız gereken tabağınızdaki enginarın yapraklarını sıyırmanız gerektiğini hatırlatmak isteriz.

10/15

Geleneksel enginar tarifleriyle tanıştıktan sonra sırada yenilikçi lezzetler var. Bu bölümde alternatifler çok fazla. Ama bizim tavsiyemiz özellikle gastronomi okullarının genç şeflerinin hazırladıkları özgün şaşırtıcı lezzetler. Enginarla hazırlanan; suşi, turşu, mücver, dondurma, ve çeşitli tatılar muhakkak tadılmalı.

11/15

Festival alanında 2-3 saat geçirip enginara doyduysanız Urla sokaklarında köylerinde vakit geçirmenin zamanı gelmiştir. Urla'nın eski pazar yeri Malgaca pazarında yorgunluk atın. Yer bulabiliyorsanız pazardaki yarım asırlık çay ocağında bir çay için.

12/15

Sanat sokağındaki atölyelerde Urlalı sanatçıların elinden çıkan eserleri keşfedin. Bu atölyelerde enginar çiçeğinden ilham alınmış çeşit çeşit çalışma var. Sokak müzisyenlerinin dinletisi eşliğinde sevdiklerinize hediye seçin.

13/15

Urla'da hem ruhunuza, hem de midenize iyi gelecek çok köy var. Onları keşfedebilirsiniz.

14/15

Efil efil esen rüzgarın eşliğinde Urla iskelede büyük şair Yorgo Seferis'in doğduğu, çocukluğunun geçtiği, bahçesinde koruk suyu içtiği evini dolaşıp bahçesinde kahve içebilirsiniz.

15/15