Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Usta oyuncu Kemal Sunal’ı rahmetle anıyoruz

Usta komedyen Kemal Sunal’ın bugün doğum günü.Usta oyuncuyu rahmetle anıyoruz... Ali Kemal Sunal 11 Kasım 1944, İstanbul'da doğdu,3 Temmuz 2000'de vefat etti.

1/21

Kemal Sunal tiyatrocu, komedi oyuncusu, sinema sanatçısı ve yazardır.

2/21

Hababam Sınıfı, Salako, Salak Milyoneri, Köyden İndim Şehire gibi onlarca filme imzasını atmış olan Kemal Sunal Türkiye'nin güldüren adamı olarak adını tarihe kaydetti.

3/21

Vefa Lisesi'nden mezun oldu. 1964 Yılında İstanbul Sarıyer Kalender Orduevi'nde vatani görevini (Askerliğini) yaptı. Sanat hayatı, "Zoraki Tabip" adlı tiyatro oyunuyla başladı. 1 yıl kadar Kenterler Tiyatrosu'nda çalıştıktan sonra Devekuşu Kabare Tiyatrosu'nda görev aldı.

4/21

1973 yılında Ertem Eğilmez'in yönettiği Tatlı Dillim filmiyle sinemaya adımını attı ve kalabalık kadrolu filmlerde rol almaya başladı.

5/21

Türk sinemasının en büyük komedyenlerinden biri olan Kemal Sunal, peşpeşe çevirdiği filmlerle ticari açıdan büyük başarı kazandı.

6/21

Filmlerde çoğu zaman saf, şanslı ama iyi yürekli karakterlerin rollerine girdi. 1974 yılında evlendi. Ali Sunal ve Ezo Sunal adlarında, biri erkek diğeri kız iki çocuğu oldu.

7/21

Kemal Sunal ve çocukları Ali Sunal ve Ezo Sunal

8/21

1977'de Antalya Film Festivali'nde En İyi Erkek Oyuncu ödülünü alan Sunal, oyunculuğu ve özellikle değişik tiplemesiyle Türk sinemasında komedi oyunculuğuna yeni bir soluk getirdi.

9/21

Türk sinemasında başta İnek Şaban tiplemesi olmak üzere canlandırdığı pek çok tiple sevenlerinin kalbinde taht kuran Kemal Sunal, 7'den 77'ye herkesin sevgisini kazandı. İnek Şaban'ın sevilmesi ile birlikte Kemal Sunal, çok sayıda filmde "Şaban" adlı karakteri canlandırmıştır.

10/21

Hayatı boyunca toplam 82 filmde rol aldı. 3 Temmuz 2000 tarihinde Balalayka adlı filmin çekimlerine başlamak için Trabzon'a gitmek üzere bindiği uçakta kalkıştan hemen önce geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.

11/21

Usta komedyen Kemal Sunal’ın kendine has üslubu, gülen yüzü ve unutulmayan replikleri...

12/21

Çocuklar, Mahmut Hoca burada gelmeyin! Aaa Mahmut Hoca sen de mi kaçtın?

13/21

-İsminiz ne? - Şaban. - Ay ne değişik bir isim. - Valla ben doğduğumdan beri hiç değişmedi.

14/21

İmam: Kıble bu taraf! Kemal Sunal: Yoook, çevirin bu taraf. İmam: la havle... Çevirin bu tarafa! Kemal Sunal: Ula n’apacak kıbleyi? Kalkıp namaz mı kılacak!

15/21

‘Salıverin küçük enişteyi!’

16/21

Fes başıma fes başıma püskülü ben olayım.. Ahhh duvar başıma, başım duvara!...

17/21

Tencere yuvarlanmış, seninki benden kara...

18/21

Aa Mülayim sen hiç böyle konuşmazdın! - Bugüne bugün kenefler kralıyım, temiz konuşacak halim yok ya!

19/21

Şimdi ben buraya neden çıktım? Niçin çıktım? Nasıl çıktım? Bunu izaha gerek yok gördünüz, yürüdüm çıktım! Ama, çıkmamış da olabilirim. Çıkmışsam çıkmışımdır, çıkmamışsam çıkmamışımdır. Görünen köy... Uzakta değildir...

20/21

-Hepsi bu kadar mı kurban? -Evet. -Benimki niye ötekilerden eksik? -Onlar sendikalı. -Ben de Harranlıyam! -Git ulan işine! -Patronda sendikalı herhal, hemşerisini koriy

21/21