Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Usta oyunculardan Özgecan Aslan mesajı

Mersin'de üniversite öğrencisi 20 yaşındaki Özgecan Aslan'ın geçtiğimiz Cuma günü vahşice öldürülmesi tüm Türkiye'yi yasa boğdu. Usta sanatçılar Türkan Şoray, Filiz Akın, Hülya Koçyiğit, Hale Soygazi, Selda Alkor ve Perihan Savaş "Özgecan Aslan" vahşeti hakkındaki görüşlerini dile getirdi.

1/9

TÜRKAN ŞORAY Katledilen kadınlarımız ve en son Özgecan olayı, herkesin olduğu gibi benim de canımı öylesine acıttı ki bir anne, bir kadın olarak. Bu tür insanlık dışı vakalar en sert şekilde, cezalandırılmalı. Bu mücadele için ben de kendi adıma elimden geleni ardıma koymamaya kararlıyım. Özgecan, bundan böyle bu ülkede, kadının adı olacak.

2/9

PERİHAN SAVAŞ Üç gündür uyuyamıyorum.Ne söylenir bilemiyorum sözün bittiği yerdeyiz. Ciddi ciddi idam geri getirilsin istiyorum. İdamı, düşünce suçluları için değil sapıkların, tecavüzcülerin, katillerin aldıkları cezalarla bir kaç yıl sonra aramıza dönerek dolaşmalarını istemediğim için istiyorum. Hepimizin çoluğu çocuğu var. İdam cezasının getirilmesi için ilk imza atan ve en önde yürüyen sanatçılardan biri olacağım.

3/9

FİLİZ AKIN Bu vahşet karşısında nutkum tutuldu. Hani sözün bittiği bir yer vardır ya ne diyeceğimi bilemedim hala şoktayım. Özgecan’ın annesi ben de olabilirdim. Düşündükçe tüylerim ürperiyor. İçimden çığlık atmak geliyor. Kendi hislerimin yoğunluğundan korkuyorum. Ama şimdi el ele verme zamanı. Ele ele verip gerçek manada çözümler arama zamanı.

4/9

HALE SOYGAZİ Kadına değer verilmeyen bir ülkede yaşıyoruz. Sırf kadın olduğu için özgürlükleri kısıtlanan, kişiliği baskı altına alınan, ikinci sınıf insan muamelesi görüyor kadın. Önce bu erkek egemen zihniyetin değişmesi lazım. Kadın ve erkek eşittir. Bu zihniyet değişmedikçe, kadınlar aşağılandıkça, erkekler eğitilmedikçe bu korkunç cinayetlerle karşılaşırız.

5/9

HÜLYA KOÇYİĞİT Öncelikle sevgili Özgecan’ın ailesine büyük sabır diliyorum. Kadın olarak bu canavarların, sapıkların yaptıklarından ötürü insanlığım adına utanıyorum. Büyük acı çekiyorum Özgecan ve niceleri adına… Bu katillere en ağır cezanın verilmesini diliyorum…

6/9

Günlerdir içim kan ağlıyor… İnsan olabilmek en zor olanı ve dilerim her ebeveyn çocuğuna önce bunu öğretebilir…Bu sadece aile ile de kalmayıp, devlet politikası olarak da en etkin biçimde hayatımızda yerini alır… Nedir bu vahşet? Nedir bu şiddet? “İnsanoğlu, kendine gel!”

7/9

SELDA ALKOR Bu tip olayları duyduğum her an içim acıyor. Dışım da içim kadar kara şu anda. Bu ne yazık ki eğitim sisteminin getirdiği bir olay. Yetişme tarzı ,yetiştiği yer , aile görgüsü olarak geniş kapsamlı olarak düşünmek gerek hepsini. Bizde hep çocuklar ‘’Aman böyle yapma ayıptır’’ baskısıyla yetişir.

8/9

Baba ve anne çocuğuna cinselliği anlatmadığı için çocuk da ne yapacağını bilemez ve bu tip saldırıların içinde olabilir. Maalesef cinselliğe açlık bunları doğuruyor. Ne yazık ki artık genç insanlarımız bu yüzden ölüyor. Bunların hepsi içimizde bir yara… Türk milleti olarak artık yeter diyelim.

9/9