Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Van'da açlık grevi gerginliği

Van'da BDP'nin cezaevelerindeki açılk grevlerine destek amacıyla düzenlediği miting sonrası olaylar çıktı.

1/21

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın yaptığı konuşmadan sonra kalabalığın kent merkezindeki BDP çadırına doğru yürümesine, polis izin vermedi.

2/21

Polis, kalabalığı tazikli su ve gözyaşartıcı bomba kulanarak dağıtmaya çalışırken, göstericiler de polislere taş atarak karşılık verdi.

3/21

BDP'li milletvekilleri Sırrı Sakık, Pervin Buldan ve Nazmi Gür de olayların arasında kalarak zor onlar yaşadı.

4/21

BDP, cezaevlerindeki açlık grevlerine destek vermek için bugün Erek Caddesi üzerinde bulunan İtfaiye Meydanı'nda miting düzenledi.

5/21

Mitinge BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Muş Milletvekili Sırrı Sakık, Iğdır Milletvekili Pervin Buldan, Ağrı Milletvekili Halil Aksoy ile Van Miletvekili Nazmi Gür, BDP Parti Meclis Üyesi Necla Yıldırım, Belediye Başkan Vekili Sabri Abi ile bazi ilçelerin belediye başkanları katıldı.

6/21

BDP Genel Başkanı Demirtaş ile Van Milletvekili Gür'ün konuşmalarından sonra kalabalık, Erek Caddesi'ni kullanarak kent merkezinde bulunan BDP çadırına kadar yürümek istedi.

7/21

Kalabalık 200 metre ilerledikten sonra yol polisin zırhlı araçları tarafından kesilerek kalabalığın geçişine izin verilmedi. Bunun üzerine Sakık, Gür ve Buldan parti otobüsünden inerek polislerle görüşmeye gitti.

8/21

Yapılan bu kısa görüşme sırasında kalabalıkta bulunan bazi kişilerin polislere taş atmasıyla olaylar başladı.

9/21

Sakık, Gür ve Buldan polis müdühalesi ile göstericilerin attığı taşlar arasında kalırken, sıkılan gözyaşartıcı bombalardan da etkilendi.

10/21

Polis, taş atan göstericilere sert müdahalede bulunup, göstericileri dağıtmaya çalışırken, göstericiler de taş atarak polise karşılık verdi.

11/21

Olaylar sırasında BDP Parti Meclis Üyesi Necla Yıldırım ise atılan gazlardan etkilenerek fenalık geçirdi. Yıldırım'a ilk müdahaleyi Sakık, Gür ve Buldan yaptı.

12/21

Polisin müdahalesi devam ederken, Genel Başkan Demirtaş ise partililer tarafından seçim otobüsüyle merkezdeki parti çadırına götürüldü.

13/21

Ara sokaklardaki olaylar devam ederken, polis kentte geniş güvenlik önlemleri aldı.

14/21

Olaylar sırasında 2 polis atılan taşlardan hafif şekilde yaralanırken, ilk belirlemelere göre 10 gösterici de gözaltına alındı.

15/21

Polis helikopteri de sürekli bölgede uçuş yaparak yerdeki ekiplere koordinat verdi.

16/21

17/21

18/21

19/21

20/21