Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Warren Buffett'ten yatırımcılara tavsiyeler

Yaptığı tahminler ve yatırımlar ile çoğu zaman haklı çıkan ve bu sayede çok yüksek miktarda kârlar elde eden ünlü yatırımcı Warren Buffet'in bu başarısının arkasında değişmeyen 5 kural bulunuyor. Berkshire Hathaway'in kurucusu Warren Buffett'ın yıllık mektubunda hissedarlarıyla paylaştığı beş yatırım önerisi.

1/6

1. Uzman olmaya gerek yok Buffett'a göre, "Tatmin edici yatırım sonuçları almak için uzman olmaya gerek yok." Ancak ünlü yatırımcı herkesin sınırlarını bilmesini ve işlerini basit tutmasını tembihliyor.

2/6

2. Üretkenliğe odaklanın Ünlü yatırımcı, "Yatırım yapmayı düşündüğünüz aracın gelecekteki üretkenliğine odaklanın" diyor. Buffett'a göre hiç kimse bir yatırımın gelecekteki kârlılığını öngöremez.

3/6

3. Spekülasyonun farkını bilin Buffett, "Bir aracın üretkenliği yerine gelecekteki olası fiyatına göre yatırım yapmak spekülasyondur. Bu kötü bir şey demiyorum ama üretkenliğe yatırım yapmak ile spekülasyon arasındaki farkı bilin" diyor.

4/6

4. Uzun vadeye odaklanın "Maçlar gözlerini oyundan ayırmayanlar tarafından kazanılır, sürekli skorborda bakanlar tarafından değil" diyen Buffett, sürekli yatırımı kontrol etmek yerine uzun vadeye odaklanmak gerektiğini söylüyor

5/6

5. Piyasa öngörülerini dinlemeyin Buffett'a göre makro görüşler oluşturmak veya başkalarının makro ya da piyasa öngörülerini dinlemek bir vakit kaybı. Buffett, "Bunlar gerçekten önemli olan verileri bulanıklaştırabilir" diyor.

6/6