Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Webo'ya yapılan ırkçılık Avrupa basınında

Şampiyonlar Ligi'nde son yılların en büyük skandallarından biri yaşandı. UEFA'nın en büyük spor organizasyonlarından biri olan Şampiyonlar Ligi'nde yaşanan ırkçı saldırı tüm Avrupa'da deprem etkisi yarattı ve geniş yankı buldu.

1/21

Maçın 4. hakemi Sebastian Coltescu, karşılaşmanın 13. dakikasında maçın orta hakemi Hategan'ı saha kenarına davet etti ve Webo'ya kırmızı kart göstermesi gerektiğini ifade etti.

2/21

Maçın 4. hakemi Sebastian Coltescu, karşılaşmanın 13. dakikasında maçın orta hakemi Hategan'ı saha kenarına davet etti ve Webo'ya kırmızı kart göstermesi gerektiğini ifade etti.

3/21

Fakat Coltescu o anda büyük bir skandala imza atarak Webo'ya karşı ırkçı söylemde bulundu. Webo'ya gösterilen kırmızı kart ve ardından gerçekleştirilen ırkçı saldırı sonrası saha kenarı karıştı.

4/21

Webo maçın 4. hakemi Sebastian Coltescu'nun yanına giderek "Neden bana negro diyorsun?" dedi. Webo'nun ardından Başakşehir'in Senegalli forveti Demba Ba da çileden çıktı.

5/21

Demba Ba, Sebastian Coltescu'nun yanına gitti ve "Buradaki diğer kişilerden bahsederken 'bu beyaz adam' demiyorsun. Peki neden bizden 'bu siyah adam' diye bahsediyorsun?" diyerek büyük tepki gösterdi.

6/21

Tüm bu olaylar esnasında PSG'li futbolculardan Kimpembe, Neymar ve Mbappe de Başakşehirli futbolculara destek verdi ve maça çıkmama kararı aldı.

7/21

İki takım da soyunma odasına gitti ve maçın tatil edildiği açıklandı. Başakşehir'de özellikle Demba Ba ve Enzo Crivelli'nin maça çıkmama konusunda arkadaşlarını ikna ettiği ifade edildi.

8/21

PSG'de ise Kimpembe, Mbappe ve Neymar maça çıkmak istemeyince maçın 9 Aralık saat 20.55'de oynanacağı açıklandı. İki takım bu akşam maça kaldığı yerden devam edecek.

9/21

Pierre Webo'ya yapılan ırkçı saldırı tüm Avrupa'da geniş yankı buldu. Özellikle UEFA'nın üzerinde durduğu ve yaşanmaması için 'No To Racism' kampanyası başlattığı ırkçılık suçunun Şampiyonlar Ligi'nde yaşanması deprem etkisi yarattı.

10/21

Avrupa basını Pierre Webo'ya yapılan skandal saldırıya büyük tepki gösterdi. Avrupa'nın önde gelen basın kuruluşları attıkları manşetlerle ırkçılığı kınadı.

11/21

La Gazzetta dello Sport: Irkçı Hakem - İtalya'nın en ünlü spor sitesi La Gazzetta dello Sport, PSG - Başakşehir maçında yaşanan ırkçılık skandalı için, "Oyuncuların tepkisi öfkeliydi. UEFA soruşturma başlattı." ifadelerini kullandı.

12/21

Corriere dello Sport: Paris’te Kaos - İtalya'nın ünlü spor sitelerinden Corriere dello Sport, Paris'te yaşanan ırkçılık skandalının ardından 'Paris'te kaos' başlığını attı ve haberin detayında, "Şampiyonlar Ligi grup aşamasının altıncı ve son maçı olan Psg-Başakşehir maçının 16. dakikasında yaşananlar inanılmaz." ifadelerini kullandı.

13/21

AS: Irkçılığı Durdurun - İspanyol AS Gazetesi, 'Irkçılığı durdurun' başlığını attı ve haberin detayında, "PSG ve Başakşehir ırkçılık skandalının ardından sahadan çekildi" ifadelerine yer verdi.

14/21

Kicker: Irkçılık olayı sahanın terk edilmesine yol açtı Almanya'nın ünlü spor sitesi Kicker haberin detayında ise, "Paris St. Germain ile Başakşehir arasındaki Şampiyonlar Ligi maçı Rumen hakemin ırkçı olarak algılanmasının ardından tatil edildi." ifadelerini kullandı.

15/21

L’Equipe: Gına geldi Fransa'da yaşanan skandal olay Fransız spor sitelerinde de geniş yankı bulurken ülkenin en tirajlı gazetelerinden L’Equipe, "4. hakemin Webo'ya yaptığı ırkçı hareketin ardından maç yarıda kaldı. Özellikle Demba Ba inisiyatif aldı." ifadelerini kullandı.

16/21

Foot Mercato: PSG - İstanbul Başakşehir maçı ertelendi! Fransa'da yayın yapan Foot Mercato skandal olayın ardından, "Hakemin Webo'ya yaptığı ırkçı söylem nedeniyle iki takım da sahaya çıkmadı." ifadelerine yer verdi.

17/21

Katalan spor gazetesi Mundo Deportivo, sürmanşetten: "Paris'te skandal ve devrim! 4. hakemin ırkçılığına karşı Başakşehir sessiz kalmadı ve sahayı terk etti!"

18/21

İngiliz gazetesi The Sun, skandal olayı bu satırlarla sürmanşetine taşıdı: "Demba Ba, ırkçılıkla mücadelede ön saflarda. Irkçı hakemin sözleri sonrası Başakşehir ve Paris oynamayı reddetti."

19/21

Skandal gelişmenin ardından maç yarıda kalırken UEFA, maçın bu akşam saat 20.55'te oynanacağını açıkladı. Karşılaşma başka bir 4. hakemle devam edecek.

20/21

Demba Ba ve bazı PSG'li futbolcuların ırkçılığa karşı dik durmaları da dün gecenin öne çıkan detaylarından biri oldu.

21/21