Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Yağmur odası sergisi

ABD'nin New York kentindeki bir sergide oluşturulan yağmur odası, ziyaretçilere ıslanmadan yağmur altında dolaşmanın keyfini sunuyor.

1/19

‘Random International’ sanat topluluğu tarafından hazırlanan sergi, Londra'daki Barbican Sanat Merkezi'nden sonra New York Modern Sanatlar Müzesi'nde (MoMA) açıldı.

2/19

Ziyaretçilere farklı bir deneyim imkanı sunan ve ıslanmadan yağmur altında romantizm yaşamak isteyenlere yönelik oluşturulan Yağmur Odası'nı görmek isteyen ABD’liler, dört saate yakın bir süre kuyrukta bekliyor.

3/19

Günde yaklaşık 600 ila 700 kişinin gezebildiği sergiye aynı anda en fazla 10 ziyaretçi kabul ediliyor.

4/19

Tek noktasında ışık bulunan karanlık odanın 100 metrekarelik metal ızgara zeminine dakikada bin litre yapay yağmur yağdıran sistem, üç boyutlu sensörler sayesinde hareket algıladığı noktalara su akışını durduruyor.

5/19

Bu sayede ziyaretçiler, çevrelerindeki yoğun sağanak yağışına rağmen üzerlerine tek damla su düşmeden yağmur altında dolaşma imkanı buluyor.

6/19

ABD'liler, sanat, bilim ve teknolojiyi buluşturan bu oda karşısında farklı tepkiler veriyor. Bazı ziyaretçiler beraberlerinde getirdikleri şemsiyeyle fotoğraf çektirirken, bazıları da yağmur damlalarını yakalamak için çaba harcıyor.

7/19

Yağmur Odası'nı gezen ve sergiye ilişkin görüşlerini AA muhabirine aktaran sanat okulu öğrencisi Daisy Tao, "Çok hoşuma gitti. Benzersiz. Hiç böyle bir tecrübe yaşamamıştım" dedi. Tao, Yağmur Odası'nı görebilmek için annesi Catherine ile birlikte Los Angeles'tan geldiklerini söyledi.

8/19

Sergiden çok etkilendiğini ifade eden Californialı sinemacı Steven DeMille ise "Simgesel bir çalışma, çok sevdim" diye konuştu.

9/19

Sergiyi hazırlayanların, sıradan olayların farklı yorumlanması durumunda insanların verecekleri tepkileri tespit etme fikrinden yola çıktıkları Yağmur Odası, 28 Temmuz'a kadar gezilebilecek.

10/19

11/19

12/19

13/19

14/19

15/19

16/19

17/19

18/19