Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Yakıt tasarrufu için 12 öneri

Akaryakıt fiyatları sürekli artıyor. Dikkat edilecek ufak detaylarla, daha az yakıtla daha çok kilometre yapmak elinizde...

1/13

Ucuz, bilinmeyen, Çin malı lastik almaktan kaçının. 'Marka' lastik almaya özen gösterin. Yakıt tasarrufu teknolojisine sahip lastikler tercih edin. Bu lastikler düşük yuvarlanma direnciyle daha az tüketmeye yardımcı olur.

2/13

Belirli bir hızda aracı yüksek viteste kullanmak yakıt tasarrufunuzu arttırabilir. Sürekli vites düşürmeyin. Güvenliyse yüksek vitesi seçin... Yokuş aşağı aracınızı boşa almayın. Hızlı yokuşları viteste inin...

3/13

Otomobilinizin periyodik bakımını gecitirmeyin ve aksatmayın. Kirlenmiş bujiler, kirli hava filtresi veya tıkalı yakıt filtresi yakıt tasarrufunuzu olumsuz bir şekilde etkiler.

4/13

Araç rölantide çalışırken yakıt harcar. Bu gibi durumlarda aracınız çalışır halde beklemek yerine, durdurun.

5/13

Özellikle yüksek süratte camlarınızın açık olması, aracınızın aerodinamiğini olumsuz etkiler. Gerekli hızı korumak için aracınız daha çok efor sarfeder ve daha fazla yakıta ihtiyaç duyar. Camlarınızı ve varsa sunroof'unuzu kapatıp yakıt verimliliğinizi arttırın.

6/13

Araç ne kadar ağır olursa hareket etmek için motor o kadar fazla zorlanacaktır. Aşırı yük taşınması daha yüksek yakıt tüketimi ile sonuçlanır.

7/13

AC/Klima, otomobilin motoru için ekstra bir yüktür. Klima kullanılması yakıt tüketimini artırır. Kışın, aracınızı ısıtmak için klima kullanmayın. Yazın klimanızı sürekli ve en soğuk modda çalıştırmayın.

8/13

Az şişirilmiş lastikler daha fazla yuvarlanma direncine sahip olur, yuvarlanmak için daha fazla enerji gerekir ve bu da daha yüksek yakıt tüketimi ile sonuçlanır. Araç üreticisi tarafından temin edilen kullanım kılavuzuna göre lastiğin doğru hava basıncı ile şişirilmesi sağlanmalıdır. Lastiklerin doğru bir şekilde şişirilmesi ile yüzde5'e kadar yakıt tasarrufu sağlayabilirsiniz.

9/13

Portbagaj, otomobilinizin aerodinamik verimliliğini olumsuz etkiler. Bu yüzden sadece gerekli zamanlarda portbagaj kullanın.

10/13

Hız sabitleyicisi kullanımı, düz yollarda veya yokuş aşağı giderken sabit hızı koruyarak yakıt tasarrufunuzu arttırabilirsiniz. Aracınızın hızı arttıkça yakıt tüketimi de artar. Otomobilinizi hız limitlerine uygun olarak sabit hızlarda kullanmak yakıt tasarufu sağlayacaktır.

11/13

Yavaş yavaş hızlanarak ve yumuşak vites geçişleri ile yakıt tasarrufu sağlayabilirsiniz. Ani frenlemelerden kaçınmak için duraklama zamanlarını önceden tahmin edin. Hızlı manevralar ve ani frenlemeler yapmak yakıt tüketimini atırır.

12/13

Yakıt tasarrufu elde etmenin en kolay yolu hızınızı azaltmaktır. Ancak çok yüksek veya çok düşük hız da yakıt tüketimini artırabilir. Siz siz olun ayağınızı gaza korkak alıştırın...

13/13