Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nde çalışmalar hızlandı

Bittiğinde dünyanın en geniş köprüsü unvanını alacak Kuzey Marmara Otoyolu Projesi kapsamında İstanbul'a inşa edilen 3. Boğaz Köprüsü, 2'si demiryolu olmak üzere toplamda 10 şeritli olacak.

1/13

Trafiği büyük ölçüde rahatlatacak Yavuz Sultan Selim Köprüsü sayesinde birinci ve ikinci köprüye fazla yüklenilmesi nedeniyle akaryakıt ve iş gücü kaybından doğan yıllık 3 milyar liralık zarar ortadan kalkacak.

2/13

İstanbul'daki transit trafik yükünün hafifletilmesi, araçların şehir içi trafiğine girmeden erişim kontrollü, yüksek standartlı, kesintisiz, emniyetli ve konforlu bir yol ile zamandan tasarruf edilerek transit geçişin sağlanması, diğer ulaşım modları ile entegrasyonun sağlanmasıyla İstanbul şehir içi trafiğinde yaşanan yoğunluğun azaltılması, yoğun trafikten kaynaklanan hava kirliliği ve çevre sorunlarının ortadan kaldırılması öngörülüyor.

3/13

Köprünün 120 kilometre uzunluğundaki otoyol ve bağlantı yolları ile beraber 26 Ağustos'ta açılışının yapılması planlanıyor.

4/13

Üst yapı işlemlerinde de son aşamaya gelinen köprüde asfalt dökümü tamamlandı.

5/13

Hemen akabinde boya ve izolasyon malzemeleri ile çelik tabliye yüzeyleri, korozyona karşı tamamen koruma altına alındı.

6/13

İzolasyon tabakasının ardından iki kademede mastik ve taş mastik asfalt ile asfalt çalışması gerçekleştirildi.

7/13

Ana açıklık ve sonrasında da arka açıklıklardaki mastik ve taş mastik asfaltları yüksek kalitede imal edildi ve serimleri tamamlandı.

8/13

Mastik asfalt karışımında, TLA adı verilen doğal bitüm kullanıldı. Ana açıklık ve arka açıklıkta toplamda 11 bin 500 ton asfalt serildi.

9/13

Asfalt çalışmaları gece ve gündüz vardiyalarıyla yaklaşık 150 kişilik bir ekiple sürdürüldü.

10/13

İzolasyon ve asfalt çalışmaları, 2 aydan daha kısa bir sürede tamamlandı.

11/13

Konsept tasarımı, "Fransız köprü üstadı" olarak nitelendirilen yapı mühendisi Michel Virlogeux ile İsviçreli Ti Engineering firması tarafından yapılan köprünün kule şapkalarının yerdeki montajına da başlandı.

12/13

Kule şapkaları, montaj sonrası vinçler yardımıyla yaklaşık 300 metre kaldırılarak yerine konulacak. Böylece 322 metrelik köprü kuleleri son halini alacak.

13/13