Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Yaz aylarında terlemenin önüne geçecek 5 besin

Yaz aylarında herkesin en çok yakındığı konuların başında terleme geliyor. Bir de buna koku da eklenince kişiler terleme ve kokunun önüne geçmek için çeşitli yollara başvuruyor.

1/10

Terlemenin başlıca kaynağı strestir. Mümkün olduğunda stres ve kaygılardan uzak durmaya çalışın.

2/10

Kafein de terlemenin başlıca nedenlerindendir. Gün içinde çok tüketmemeye özen gösterin. Ayrıca duş alırken deodarantlı sabunlar tercih edilmeli. Bu sayede ciltteki bakteriler uzaklaştırılabilir.

3/10

Balık, sarımsak, soğan, lifli yeşil yiyecekler terde kokuya neden olur, çünkü bu besinler çinko içeriyor.

4/10

Terlemenin önüne geçmekle kalmayan adaçayını terleyen bölgelere sürebilirsiniz.

5/10

Terlemeyi kontrol altına alan limon, oldukça yararlı bir besindir. Bakterileri ortadan kaldıran sitrik asit, kokuyu önlemeye de yardımcı olur. Bu nedenle koltuk altına limon sürülebilir.

6/10

Siyah çayda bulunan tannik asit, terlemeyi önleyici özelliğe sahiptir. Ayrıca gözeneklerin rahatlamasını sağlar. Günde birkaç bardak içilmesi önerilir.

7/10

Domates, gözeneklerin sıkılaşmasına yardımcı olur ve ter salgılayan kanalları engeller. Böylece aşırı terleme kontrol edilebilir. Domates suyu içmek vücudun ısısını düşüreceği için terlemeyi de önler. Bu yüzden salatalarınızda tercih edin.

8/10

Antioksidan bakımından oldukça zengin olan yeşil çay; ağız, vücut kokusu ve kötü kokan ayakları engeller. Zararlı toksinleri temizler, vücudun iyi kokmasını sağlar. Aynı zamanda nefesinizi temizler, herhangi bir kötü kokuyu önler. Hem içilip hem de koltuk altına sürülebilir.

9/10

Her gün 3-4 bardak yeşil çay için, içine dilerseniz biraz bal ilave edin.

10/10