Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Yaz aylarında uygulanacak 6 ilk yardım önerisi

Açık havada bolca zaman geçirildiği için ufak kazalar yaşanabilir. Özellikle de okulları kapanan ve dışarıda bolca vakit geçirmek isteyen çocukların daha da dikkatli olması gerekiyor.

1/12

Dışarıda vakit geçirmeyle birlikte düşme ve yaralanmadan yanığa, kesiklerden boğaza yabancı cisim kaçmasına ve boğulmaya dek yaşamı tehdit eden birçok kazayla da karşı karşıya kalınabiliyor.

2/12

Özellikle yanıklara dikkat edilmeli. Piknik tüplerini ve Sıcak su dolu kapları mümkün olduğunca çocuklardan uzak tutun. Eğer buna rağmen yine de yanık kazası yaşanmışsa küçük ipuçları sunulabilir.

3/12

Su kabarcıkları oluşmamış ve deri hafif kızarıksa bölge 10 dakika boyunca suyun altına tutulmalıdır. Yanığın üzerini temiz bir bezle kapatın. Yara ciddiyse hemen bir sağlık kuruluşuna ulaşın.

4/12

Açık havada kesici aletler de kazaya adeta davetiye çıkarıyor. Kirlenmiş yaraları temiz bir suyla yıkadıktan sonra kanayan bölgenin üstüne temiz bir bezle bastırın.

5/12

Kanı tütün ve sigara külü gibi yabancı maddeler koyarak durdurmayın. Yaraya sadece baskı uygulayın ve hemen bir sağlık kuruluna gidin. Basınçlı sargı yapılabilir ancak kanayan kısmın kalp seviyesinde veya üzerinde tutulmasına özen gösterin.

6/12

Zehirlenen çocukların ağzını ve çevresini yıkayarak temizleyin. İlk müdahale ile birlikte en yakın sağlık kurumuna mutlaka uşmanız gerekiyor.

7/12

Yaz kazaları arasında sıkça karşılaşılan durumlardan biri de boğulma tehlikesi.

8/12

Boğulma tehlikesi yaşayan bir kişiyi kurtardığınızda suda kesinlikle sarılmasına izin vermeyin. Kişinin arkasına geçerek onu taşıyın.

9/12

Yaz aylarında ayrıca sıcak çarpması da sık sık görülür. sıcak çarpmasında baş dönmesi, kusma, bulantı, bilinç kaybı ve hızlı nabız gibi belirtiler görülür. Hastayı hemen serin bir yere alın, giysilerini çıkartın, sırt üstü yatırıp kollarını ve bacaklarını yükseltin.

10/12

Ambulans çağırıp gelinceye dek bayılma ve bilinç kaybı varsa sıkan giysilerini gevşetin; 'koma pozisyonu' da denilen şekilde yani yüzükoyun-yan olarak yatırın. Kusma varsa yan pozisyonda tutarak kusmuğun akciğerlere gitmesini önleyin. Bilinci yerinde ise bol su içirin.

11/12

Düşme ve çarpma da yazın en çok görünenlerden… Herhangi yüksek bir yerden düşen kişileri; kırık çıkık veya bir iç kanama ihtimali olacağından en yakın sağlık kuruluşuna götürmenizde fayda olacaktır.

12/12