Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Yerli muzun fiyatı 10 liraya kadar yükseldi

Fotoğraflar: Anadolu Ajansı

Antalya'nın Gazipaşa ilçesinde rekolte azlığı nedeniyle muzun kilogram fiyatı pazarda 10 liraya kadar yükseldi.

1/10

Antalya'nın Gazipaşa ilçesinde büyük bölümü deniz gören dağların eteklerinde bulunan muz bahçelerinde son hasat yapılıyor.

2/10

Gazipaşa Ziraat Odası Başkanı Yusuf Çelik, kış aylarında yaşanan don olayları nedeniyle açık alanda üretilen muzların zarar gördüğünü söyledi.

3/10

Muz ağaçlarının hava şartlarından çabuk etkilendiğini vurgulayan Çelik, "Hasat dönemimizi bu ay itibarıyla bitiriyoruz.

4/10

Muz üretim şartları belli. Çok zorlu şartlarda üretim yapıyoruz. Gazipaşa'da örtü altı ve açık alanda üretim var. Örtü altında beklenen rekolteye ulaştık. Hava şartları özellikle açık alandaki ürünleri etkiledi" dedi.

5/10

Üretici İsmet Çabuk da muz fiyatının ilk kez bu kadar yükseldiğini belirterek, "Muzun kilogramını 2 liranın üzerinde satamıyorduk.

6/10

Bu yıl Allah'a şükürler olsun 4-5 liradan tarlada ürün sattık. Allah bu sene yüzümüze güldü. Ürünlerimiz de kaliteli. Tüccarımız gelip araziden muzu alıyor. Daha sonra deposuna koyup, satışa hazırlıyor" diye konuştu.

7/10

Geçen seneki don olayı nedeni ile bu yıl muz dallarının biraz zayıf olduğunu ifade eden çiftçi Eyüp Çabuk ise muz fiyatları iyi gittiği için bu yıl zarar etmediklerini kaydetti.

8/10

Zirai don nedeniyle muz dallarının biraz zayıf kaldığını aktaran Çabuk, "Normalde muz dalları en az 35 kilogram gelirdi, bu sene en fazla 28-30 kilogram arasında dal kesiyoruz." ifadelerini kullandı.

9/10

Komisyoncu Eşref Çağlar da sarp arazide zor şartlarda muz yetiştirildiğini, muz fiyatlarının pazarda 8-10 liradan satışa sunulduğunu söyledi.

10/10