Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Yılkı atları yakalanıp rehabilite edilecek

Karaman’ın Karadağ Bölgesi’nde tarımla uğraşan kişiler, yıllar önce işe yaramaz olarak gördüğü atları araziye terk etti.

1/9

Serbest bırakılan bu atların içinde üremesi sonucu vahşi at sürüleri giderek çoğaldı.

2/9

Zamanla sayıları bini bulan ‘Yılkı Atları’ bölgenin taşıyabileceği kapasitenin üzerine çıktı.

3/9

Bunun sonucu atlar, bölgede koruma altında yaşam mücadelesi veren ve endemik tür olan anadolu yaban koyunlarının yaşam alanları, besin kaynakları ile tarım alanlarına ve ağaçlandırma sahalarına zarar vermeye başladı.

4/9

Bölgedeki köylülerin de isteği üzerine 2015 yılında Karaman Valiliği koordinatörlüğünde kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşlarının katılımı ile ‘Karadağ Mevki Yılkı Atları Sorunu ve Çözüm Yolları’ konulu toplantı yapıldı.

5/9

Toplantının sonucunda yılkı atlarının sayısının Karadağ’ın taşıyabileceği kapasiteye getirilebilmesi için çalışmalar yapılmasına karar verildi.

6/9

Bu kapsamda Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından Anadolu Yaban Koyunları’nın yaşam alanları ve besin kaynaklarına yılkı atlarının zarar vermesini önlemek ve sayılarını kontrol altına almak amacıyla 3 yıl sürecek olan ‘Yılkı Atlarının Kontrolü ve Rehabilitasyonu Projesi’ hazırlandı.

7/9

2016 yılında hazırlanan proje Kalkınma Bakanlığı tarafından da onaylandı. Karadağ’daki yılkı atlarının bakım ve tedavilerinin yapılması kayıt altına alınması ve sayılarının alanın taşıma kapasitesi seviyesine getirilmesi amaçlanan projenin ihalesi 3 Ağustos tarihinde yapılacak. İhaleyi alacak olan yüklenici firma tarafından öncelikle yılkı atları yakalanacak.

8/9

Ardından tedavileri yapılıp sağlıklı olup olmadıkları tespit edilecek. Daha sonra da atlar kayıt altına alınacak ve talep halinde ise sahiplendirilecek.

9/9