Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Yiyecekler hakkında yanlış bilinenler

"Çocuklar inek sütü içmeli" Yapılan araştırmalar, süt içmeyen çocukların ileride astım ve kulak enfeksiyonlarına daha az yakalandığını gösteriyor. Ayrıca kalsiyum sadece sütte değil, fasulye, soya sütü ve pek çok besinde bulunuyor.

1/13

"Günde 8 bardak su içmek şart" Günde içilmesi gereken standart su miktarı 8 değildir. Yiyeceklerde de su bulunduğunu unutmamak gerekiyor.

2/13

"Balıkta bulunan yağların hepsi iyidir" Omega 3 ve Omega 6 yağlarının yanı sıra balıkta kolestrolü yükselten doymuş yağlar da bulunuyor.

3/13

"Spor kötü kolestrolü düşürür" Spor iyi kolestrolü az miktarda düşürürken, kötü kolestrole neredeyse hiçbir etkisi bulunmuyor.

4/13

"Et, tek gerçek protein deposudur" Proteinde bulunan aminoasitler vücut için çok önemli. Ancak aminoasit içeren pek çok sebze ve meyve de mevcut...

5/13

"Organik besinler, diğer besinlerden daha iyi değildir" Organik ürünler farklılığını en çok şeftali, elma, dolmalık biber ve kerevizde gösteriyor

6/13

"Soya ürünleri kansere sebep olur" Bazı otoritelere göre soya ürünleri göğüs kanseri riskini artırıyor. Ancak yapılan araştırmalar, soya ürünleri tüketen kadınların göğüs kanserine yakalanma riskinin yüzde 30 daha az olduğunu ortaya koydu. Göğüs kanserinin yanı sıra soyanın prostat kanseri riskini düşürdüğüne ilişkin kanıtlar da bulunuyor.

7/13

"İştah vücudunuzun neye ihtiyacı olduğunu söyleme biçimidir" Şeker ve çikolata gibi yiyecekler insan vücudunun gereksinim duyduğu besinler değil ve beynin tetiklemesiyle yeme isteği uyanıyor.

8/13

"Yeterli demir ihtiyacı için bol kırmızı et yenmeli" Fazla demir depolanması serbest radikallerin üretimini tetikleyebiliyor. Bu da kansere yakalanma ve hızlı yaşlanmaya neden olabiliyor. Yeşil sebzeler ve fasulyede ise "nonheme" denen ve daha kolay absorbe olan bir demir bulunuyor.

9/13

"Her gün bir kadeh şarap sağlık için faydalı" Az miktarda alkol tüketen insanların daha uzun yaşadıkları doğru ancak işin başka bir tehlikesi bulunuyor. Bir bardak bile olsa her gün alkol tüketen kadınların içmeyenlere göre göğüs kanserine yakalanma riski daha fazla... Sebebi ise alkolün vücuttaki folik asite zarar vermesi...

10/13

"Margarin tereyağından daha sağlıklıdır" Tereyağı kolestrolü yükselten doymuş yağlara sahip, margarin ise trans yağ açısından zengin. İki yağdan da uzak durmak gerekiyor. Ancak bazı margarinlerde sterol ve stanol gibi kolestrol düşüren bileşikler bulunuyor.

11/13

"Ne kadar protein yersen, o kadar iyidir" Fazla protein tüketimi osteoporoz ve böbrek taşına sebep olabiliyor. Fasulye ve diğer sebzelerde bulunan proteinin ise herhangi bir riski bulunmuyor.

12/13

"Yiyeceklerin kalorisi egzersiz yaparak harcanır" Yenilen besinlerin tüm kalorisi egzersiz yaparak yakılamaz.

13/13