Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Yolculuğunuza serin bir mola verin

Başlı başına bir doğa harikası olan Kamilet Vadisi’nin cennet köşelerinden sadece biri Mençuna Şelalesi. NTVMSNBC Fotoğrafçısı Murat Şahin, son yıllarda yerli ve yabancı turistlerin oldukça ilgisini çeken Mençuna Şelalesi’ni sizler için fotoğrafladı.

1/22

Artvin, Arhavi merkezi geçtikten sonra, Mençuna Şelalesi’ne gitmeden önce doğayla iç içe olan Çifte Köprü’ye geliyoruz.

2/22

Tüm Karadeniz bölgesinde sıklıkla görebileceğiniz kemer köprüler bulunmakta, birbirine bağlanan iki derenin üstüne kurulan köprüler bölgenin en güzel tarihi köprülerinden şüphesiz.

3/22

1850’li yıllarda inşa edildiği tahmin edilen köprülerin biri Kamilet Deresi, diğeri ise Soğucak Deresi üzerinde yer alıyor.

4/22

Her iki köprünün de uzunluğu 35,5 metre ve sadece yaya geçişi için kullanılmakta.

5/22

Çifteköprü’yü geçtikten sonra sağdan beton yola giriyorsunuz. Buradan sonra 6 kilometrelik bir yol kalıyor ama bu yolun sadece 3 kilometresi beton 3 kilometresi henüz yapılmamış bozuk bir yol. Bozuk olmasına rağmen çok büyük riskleri yok aracınızla rahatlıkla gidebilirsiniz.

6/22

Dereye paralel yapacağınız 6 kilometrelik yolculuktan sonra Mençuna Konakları’na ait olan tesislere varıyoruz. Aracınızı tesislerde bıraktıktan sonra Mençuna Şelalesi’ne 20 dakika süren bir patikadan çıkıyorsunuz.

7/22

Sürekli bakımı yapılan patikaya yer yer toprak ve ahşap merdivenler yapılmış. Her yaştan insanın zorlanmadan yürüyebileceği bir yol. 20 dakika sonra Mençuna Şelalesi muhteşem manzarasıyla sizi karşılıyor. 90 metreden iki aşamalı düşen bu doğa harikasını izlemeye doyamayacaksınız.

8/22

Mençuna Şelalesi, bahar aylarında kayaları bile önüne katacak kadar azgın, yaz aylarında üstünden süzüldüğü kayalara bir duvak olacak kadar zarif.

9/22

Şelalenin göletinde yüzülebiliyor, etrafındaki seyir teraslarında oturup yanınızda getirdiğiniz yiyeceklerinizi yiyebilir, bir şeyler içebilirsiniz. Zirvelerdeki az sayıdaki yayla yerleşimleri dışında vadi içinde hiçbir yerleşimin bulunmaması su kalitesine de yansımakta. Yanınızda su götürmemişseniz dert etmeyin çünkü derelerin suyu yerleşim alanı olmadığı için içilebilir.

10/22

Burada tek konaklama imkanı iki katlı sekiz bungalovdan oluşan Mençuna Konakları.

11/22

Bir aile tarafından işletilen konaklar doğaya uygun inşa edilmiş olmasına rağmen içine girdiğinizde kendinizi evinizde hissedebileceğiniz rahatlıkta.

12/22

Huzur ve mutluluk

13/22

Eğer konaklamaya vaktiniz yoksa restoranında yöresel yemekleri mutlaka deneyin. Özellikle mıhlamayı denemenizi öneririm.

14/22

Karadeniz’i gezenler bilir her yerinde mıhlama vardır ama her yerde farklılık gösterir. Burada da diğer yörelere göre farklı yapılmakta ve lezzeti de oldukça başarılı.

15/22

Türkiye'nin ekolojik özellikleri en iyi korunan alanlarından biri olan Kamilet Vadisi, gerekli önlemler alınmazsa geç fark edilmiş ama çabuk kaybedilmiş olacak.

16/22

serin ve sağlıklı su içebilirsiniz

17/22

Zirvenin tepesinden akan şelaleler sağlık kaynağı

18/22

Ormanlar oksijen sahası.

19/22

Bitki örtüsü göze hitap ediyor.

20/22

Adeta bir tablo içindesiniz

21/22

Berrak ve serin sular

22/22