Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Yunanistan'da mültecilere işkence

Avrupa'nın mültecilere karşı takındığı acımasız tutum halen devam ediyor.Ülkelerindeki savaştan kaçarak Avrupa'da yeni bir gelecek inşa etmeye çalışan mülteciler Ege'de vicdansız sahil güvenlik ekipleri ile karşılaştı.

1/10

Yunanistan'a giriş yapmaya çalışan çoğu Suriyeli 100 kadar mülteci, Ege açıklarından ülkeye alınmadı. Mülteciler botlara zorla bindirerek "geri itme" yöntemi ile Meriç Nehri üzerinden geri gönderilerek kaderlerine terkedildikleri iddia edildi.

2/10

Türkiye sınırından yasa dışı yollarla Yunanistan'a geçen 23 yaşındaki Sukhbir Singht da nehirde yakalandıktan sonra üzerinde polis üniforması bulunan silahlı kişilerin kendilerini dövdüğünü anlattı.

3/10

Singht, "Meriç Nehri'nden Yunanistan'a geçtim, orada yakalandım. Yunan polisi bizi bir binaya götürüp orada dövdü. İki gün boyunca yemek vermediler. Üzerimdeki her şeyi aldılar. Zorla araca bindirip, botla Türkiye sınırına bıraktılar. Tekrar gelirsek bizi öldüreceklerini söylediler. Türk sınırında askerler hiç vurmadılar. İyi şekilde karşıladılar, yemek verdiler ve bizi buraya getirdiler. Yunanistan'da bizi yakalayanlar üniformalı ve silahlı polislerdi. Aralarında asker kıyafetliler de vardı" dedi.

4/10

Yunan polisinin eşyalarına el koyduktan sonra kendilerini dövüp, elektroşok cihazıyla işkence yaptığını ileri süren 23 yaşındaki Pakistanlı Sukh Preet, yaşadıklarını söyle anlattı:

5/10

"Türkiye sınırından Yunanistan'a geçtim, orada Yunan polisine yakalandım. Beni dövdüler, zorla bota bindirerek nehirden Türkiye'ye geri getirdiler. Bize 'terörist' diye bir kaç arkadaşımla beraber dövdüler. Boynuma elektrokşok cihazı ile elektrik verdiler. Yeniden gelirsem bizi öldüreceklerini söylediler. Yaklaşık 18 kişi vardık bot içerisinde, diğer kaçakları da kıyıda dövüp beklettiler. Üzerimizdeki paraları alıp, telefonlarımıza el koydular. Birçok arkadaşımın üzerindeki elbiseleri soydular. Soğuk havada ve yağmurda kıyafetsiz kaldılar. Botla nehri geçip bizi Türkiye sınırına bıraktılar."

6/10

Edirne 54'üncü Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı'nda görevli askerler, devriye sırasında, Yunanistan sınırında çoğunluğu 100 sığınmacıyı yakaladı. Tüm ihtiyaçları karşılanan kaçaklar daha sonra işlemleri için Edirne Göç İdaresi, Geri Gönderme Merkezi'ne getirildi.

7/10

Suriye, Afganistan ve Pakistan uyruklu kaçaklar, Yunan polisi tarafından zorla botlara bindirilerek Meriç Nehri üzerinden Türkiye'ye gönderildiklerini söyledi.

8/10

9/10