Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Yunanistan'daki mültecilerin hayatta kalma savaşı

Yunanistan’da göçmen kriziyle ilgilenen sivil toplum kuruluşlarına AB’nin sağladığı fonlar Ağustos’ta sona erdi ve bu durumun ardından insani yardım alanındaki sıkıntılar iyice su yüzüne çıkmaya başladı.

1/7

Midilli’deki ana kabul tesisi Moria ve diğer mülteci barınakları, az sayıdaki sığınmacının gelişiyle bile baş edemiyor. Gerilim yüksek. Hayal kırıklığı hızla saldırganlığa dönüşüyor. Bireyler arasındaki kavgalar, farklı etnik gruplar arasındaki kavgalara dönüşüyor.

2/7

Moria kampı dışında oluşturulmuş derme çatma duşun yanına atılı boş şampuan ve su şişeleri. Kampın hijyen koşulları kötüleşti. Bu yüzden bir çok kişi farklı seçenekler oluşturmak zorunda kalıyor. DW Türkçe'nin haberine göre; Mülteciler, hijyen yetersizliğini kamptaki yaşam koşullarının kasıtlı olarak zorlaştırılmasının bir adımı olarak görüyor.

3/7

Gönüllüler, sağlık hizmeti gibi önemli bir ihtiyaca cevap vermeye çalışıyor. Alman doktor Juta Meiwald iki haftalığına Midilli’ye geldi. Meiwald, sağlık sorunlarının bir çoğunun Moria’daki yaşam koşullarının bir sonucu olduğunu söylüyor. Kamplarda yaşayanlar, rahatsızlıklarına bakılmaksızın genellikle ağrı kesici verilerek gönderildiklerinden şikayet ediyor.

4/7

Bir Afgan sığınmacı, Moria’daki kötü koşulları böyle "Biz hayvan değiliz insanız" yazısıyla protesto ediyor. Protestocu Afganların çoğu bir yıldır Midilli’de yaşıyor ve hala sığınma taleplerine yanıt bekliyorlar. Bilgi eksikliği, zorlu yaşam koşulları ve Afganistan’a geri gönderilme korkusu bir çoğunu sürekli endişelendiriyor.

5/7

2015 başından beri, sığınma talepleri işleme koyuluncaya dek yeni gelenlerin adada kalması zorunlu. Ancak, başvuruların birikmiş olması ve uzun süren itiraz işlemleri, başvuruların yalnızca bir kısmının değerlendirebildiği anlamına geliyor. BM’ye göre bu yıl 14 binden fazla sığınmacı Yunanistan’a geldi. Geçen yıl Yunanistan 12 bin 500 kişiye sığınma hakkı tanıdı.

6/7