taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.8256
6.503
1494.48
97638.17
279.863
48012.19

Gaziantepli adam tarihi mezar taşından duvar yaptı

İslahiye ilçesinde 50 yıl önce çift sürerken bulunan mezar taşı, bahçeye duvar olarak monte edildi. Mezar taşı, şans eseri fark edildi.

İHA | 16.09.2019 - 13:56..
Whatsapp ile paylaş

Akınyolu Mahallesi'nde yaşayan Nahsen Korkmaz, 50 yıl önce babası ile kendilerine ait arazide çift sürerken, toprağın altında mezar taşı buldu.

EKİP TARAFINDAN TESADÜFEN BULUNDU

Uzun süre mezar taşını evinde muhafaza eden Nahsen Korkmaz, bir süre önce ise evin etrafına çektiği duvarda mezar taşını da kullandı.

Yoldan geçenlerin görebildiği ve üzerinde farklı bir dille yazılmış kelimeler bulunan mezar taşı, evin yakınlarındaki bir tarihi bölgede yüzey araştırması yapan ekip tarafından, tesadüfen görüldü.

Gaziantepli adam tarihi mezar taşından duvar yaptı

"ÖZGÜR / AZATLI KIZ KARDEŞİ İÇİN YAPTIRDI"

Araştırma ekibi yaptığı ilk incelemelerde mezar taşının M.Ö 3-4. yüzyıllara ait olduğunu belirlerken, üzerinde ise "Özgür/Azatlı kız kardeşi için yaptırdı." ifadesinin yazdığını tespit etti.

Tarihi mezar taşından duvar yaptı VİDEO

"KIRILMASIN DİYE DUVARIN İÇERİSİNE YERLEŞTİRDİM"

Mezar taşını bulan Nahsen Korkmaz, "Bu taşı 50 yıl önce, babamla tarlada çit sürerken bulduk ve eve getirdik. Uzun süre evin bahçesinde muhafaza ettim. Kırılmasın diye de duvarın içerisine yerleştirdim. Araştırma ekibi görmüş ve Gaziantep Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü'nden gelerek taşı incelediler. Taşın Roma Dönemi'ne ait olduğunu söylediler. Bir an önce gelip alsalar da kurtulsam." dedi.

Gaziantepli adam tarihi mezar taşından duvar yaptı

"TAŞ SANDUKA TİPİNDE"

Yesemek Yüzey Araştırması ekibinden Prof. Dr. Atilla Engin ise yaptığı yazılı açıklamada, "İslahiye ve çevresi, Roma Dönemi’nde de önemli bir yerleşim bölgesidir. Özellikle büyük höyük, tepe ve yamaç yerleşmeleri çevresinde nekropoller yer almaktadır. Yesemek havzasında yaptığımız yüzey araştırmalarında, modern köy evlerinde kullanılan Roma Dönemi mezar taşları dikkati çekmektedir. Bölgede görülen sık görülen üçgen alınlıklı tapınak cephesi şeklindeki bazalt mezar stelleri Geç Roma Dönemi’ne, MÖ. 3-4. yüzyıllara tarihlenmektedir. Üzerlerinde mezar sahibinin adı yazabildiği gibi, yazıtsız mezar taşlarına da rastlanmaktadır. Genellikle yerleşmelerin çevresinde konumlandığı anlaşılan nekropollerden çıkartılmış olduğu tahmin edilen bazalt sal taşları, bu mezarların taş sanduka tipinde olduğunu göstermektedir. Bulunan mezar taşının üzerindeki yazı ile ilgili ekibin yaptığı ilk inceleme ve araştırmaya göre MÖ. 3-4. yüzyıllara ait olduğu, üzerindeki yazı Grekçe olarak yazılmış 'Özgür/Azatlı kız kardeşi için yaptırdı' yazdığı tahmin edilmektedir." ifadelerini kullandı.

Mahallede oynayan çocuklar ise mezar taşını sürekli gördüklerini ama tarihi olduğunu öğrenince çok şaşırdıklarını ifade etti.

Gaziantepli adam tarihi mezar taşından duvar yaptı

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir