taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.27905
5.96445
1321.015
102715.01
224.228

Gazze'de UNRWA protestosu

Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı'nın (UNRWA) Gazze halkına yönelik yardımları azaltması protesto edildi.

AA | 09.08.2015 - 17:32..
Whatsapp ile paylaş

3

Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı'nın (UNRWA) Gazze halkına yönelik yardımları azaltması, düzenlenen gösteriyle protesto edildi. Gazze'nin kuzeyindeki Cebaliye mülteci kampında UNRWA'ya ait bir okulda düzenlenen eyleme ajans çalışanlarının yanı sıra çok sayıda öğrenci katıldı.

FİLİSTİNLİ MÜLTECİLERİN ZARARINA OLACAK

Eylemciler, "Okullar kapatılmasın", "Kesinti politikasına hayır" yazılı dövizler taşıdı. UNRWA Arap Çalışanlar Birliği Başkanı Suheyl el-Hindi, burada yaptığı konuşmada, eğitim ve sağlık hakkının asgari sağlanması gereken haklar arasında yer aldığına işaret ederek, "Ajans tarafından Filistinli mültecilerin aleyhine olacak kararları kabul etmiyoruz. Ajansın yeni eğitim ve öğretim yılının gecikmeli başlaması yönünde alacağı karar, Filistinli mültecilerin zararına olacaktır" dedi.

Gazze'de UNRWA protestosu

Hindi, UNRWA yetkililerinden, başta eğitim ve sağlık olmak üzere Filistinli mültecilere sunulan yardım hizmetlerinde kısıtlamaya gidilmemesini istedi.

UNRWA'NIN BÜTÇE AÇIĞI 101 MİLYON DOLARA ULAŞTI

UNRWA'dan bir süre önce yapılan yazılı açıklamada, "UNRWA'nın bütçe açığı 101 milyon dolara ulaştı. Bu Ortadoğu'daki okullarımızın yeni eğitim ve öğretim yılına başlamasında gecikmeye neden olabilir" ifadelerine yer verilmişti.

Gazze'de UNRWA protestosu

FİLİSTİNLİ MÜLTECİ SAYISI 5 MİLYON

BM verilerine göre, sayıları yaklaşık 5 milyon olan Filistinli mültecilerin 2 milyon 100 bini Ürdün'de, 1 milyon 300 bini Gazze'de, 914 bini Batı Şeria'da, 500 bini Suriye'de, 447 bini ise Lübnan'da yaşıyor. Filistin İstatistik Merkezi'nin verilerine göre Filistinli mülteci sayısı 5 milyon 900 bin.

Gazze'de UNRWA protestosu

Filistinliler, Ürdün'de 10, Suriye'de 9, Lübnan'da 12, Batı Şeria'da 19 ve Gazze'deki 8 mülteci kampında bulunuyor. 1949 yılında kurulan UNRWA, Filistinli mültecilere sağlık, eğitim, rehabilitasyon ve koruma alanlarında destek veriyor.

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir