taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.4494
Euro
7.1849
Altın
1628.22
Borsa
88125.04
Gram Altın
338.061
Bitcoin
43111.74

Geç baba olmayı planlayanlar dikkat

Okul çağı çocuklarında görülen rahatsızlık ve problemlerin, geç yaşta baba olmakla bağlantısı olduğu ortaya çıktı.

28.02.2014 - 18:06..
Whatsapp ile paylaş

Geç baba olmayı planlayanlar dikkat

ABD'nin Indiana Üniversitesi ve İsveç'in Karolinska Enstitüsü tarafından yapılan ve milyonlarca insanın dahil olduğu araştırmada, okul yaşlarındaki çocuklarda görülen rahatsızlık ve problemlerin, geç yaşta baba olmakla bağlantısı olduğu ortaya çıktı.

BBC'nin haberine göre, konu üzerinde yapılan en kapsamlı araştırmada, geç yaşta baba olmanın, çocuklarda otizm, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (ADHD), bipolar rahatsızlık, şizofreni, intihara meyilim ve madde kullanımında artış görüldüğü açıklandı.

JAMA Psikiyatri'nin açıkladığı çalışmada oranlardaki yükselişin nedeninin, geç yaşta üretilen mutasyona uğramış spermlerin olabileceğini iddia etti.

Araştırmanın sonuçlarına rağmen uzmanlar, geç yaşta baba olmanın yararlarının her türlü problemden daha ağır basacağına inandıklarını belirttiler.

Araştırmacılar, 2.6 milyon insanın araştırmaya katıldığını ve aynı babadan doğan çocukların yetişmesindeki farklılıkları incelediklerini açıkladı.

ARADAKİ FARKLAR

Araştırmada 45 yaşındaki babanın çocuklarıyla, 24 yaşındaki babanın çocukları arasında şu farklar gözlemlendi:

-Otizm rahatsızlığının görülmesi 3 kat daha fazla

-ADHD riskinde 13 kat artış

-Bipolar rahatsızlığın görülmesi 25 kat daha fazla

-İntihara meyilim ve uyuşturucu kullanma ihtimali 2 buçuk kat daha fazla

-Derslerde daha düşük not

YAŞLI SPERMDE MUTASYON RİSKİ YÜKSEK

Bilim insanları genel riske bakıldığında oranlardaki artışın düşük olduğunu, ancak riskteki küçük yükselişin milyonlarca insana yayıldığında, rahatsızlıkların yaşanma ihtimalinin arttığını vurguladılar.

ÇOCUĞUN PSİKOLOJİSİYLE DOĞRU ORANTILI

Bilim insanı Dr. Brian D'Onofrio, "Çalışma geç çocuk sahibi olmanın, çocuklarda görülen psikiyatrik ve akademik problemlerin artmasıyla bir bağlantısın olduğunu gösterdi. Araştırma ayrıca, ailelerin, doktorların ve toplumların geç çocuk sahibi olma durumunun değerlendirmesi gerketiğini gösteriyor" dedi.

D'onofrio ayrıca, erkeğin hayatı boyunca sperm ürettiğini ve erkeğin yaşı ilerledikçe, sperm üretim mekanizmasının da yaşlandığını ve yaşlı spermlerde zararlı mutasyonlar var olabileceğini belirtti.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir