taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.3087
6.00565
1326.53
101728.51
226.41

Gelecek 50 yılın en çok konuşulan dili Çince olacak

Girne Amerikan Üniversitesi Beşeri Bilimler Fakültesi Çin Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkan Vekili, Öğr. Görevlisi Şahin, Çince’nin gelecek 50 yılın en önemli eğitim dallarından biri olduğunu belirtti.

İHA | 22.10.2018 - 17:53..
Whatsapp ile paylaş
Gelecek 50 yılın en çok konuşulan dili Çince olacak

Ticaret alanındaki etkisi nedeniyle küresel ölçekte Çince öğrenmeye yoğun talep olduğunu ifade eden Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Beşeri Bilimler Fakültesi Çin Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkan Vekili, Öğr. Görevlisi Sait Şahin, Çince’nin gelecek 50 yılın en önemli eğitim dallarından biri olduğunu belirtti.

SON YILLARIN EN GÖZDE DİLİ

Şahin, Çin Dili’nin, Dünya’da en fazla konuşulan dil olduğunu vurgulayarak, "Son yılların en gözde dili olan Çin dili, Dünya üzerinde, her beş kişiden birinin konuştuğu bir dildir. Bunun yanı sıra; ekonomik gelişmeler çerçevesinde, küresel olarak birçok sektörün hammadde tedarikçisi de olan Çin, mevcut ülkelerde işverenler için; tüm iş alanlarında öncelikli tercih edilme sebebidir. Bu yönleri ile Çin Dili; hayata atılacak öğrenciler için, kariyer planlaması ve gelecekteki ekonomik, siyasi, askeri gelişmeleri göz önünde tutulduğunda, ülkemiz ve birçok ülkede; gelecek vaat eden dillerin en önemlisidir.” değerlendirmesini yaptı.

''KKTC'DE ÇİN DİLİ EĞİTİMİ VEREN İLK ÜNİVERSİYEYİZ''

Alandaki eğitim söz konusu olduğunda; Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Üniversiteleri arasındaki ’ayrıcalıklı’ durumlarına işaret eden Şahin; “Girne Amerikan Üniversitesi, 2011 Yılı’nda bu gelişmeleri göz önünde tutarak, ’Beşeri Bilimler’ fakültemiz bünyesinde, Çin Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü açmıştır. Bu hali ile KKTC ‘de olduğu kadar, ’Çin Dili’ eğitimi veren, yakın coğrafyamızdaki ender üniversitelerden biridir. Alanda, Türkiye üniversiteleri arasından da, seçkin bir biçimde fark edilmektedir.'' dedi.

Gelecek 50 yılın en çok konuşulan dili Çince olacak

''YÜZYIL PROJESİ'' HIZLI TREN HATTI

Çince’nin; özellikle ticaret alanındaki etkisi nedeniyle, öğrenme talebi de küresel ölçeklerde artmaktadır. Özellikle; Geçmiş yüzyıllarda etkin, antik ’ İpek Yolu’ mirasının günümüzde de bir realite olarak; Pekin’den başlayarak; Türkiye üzerinden Paris’e kadar bir hızlı tren bağlantısı ile hayata geçirilmesi ile, gerçek bir ’yüzyıl projesi’ ortaya çıkacak ve bu dolaşım hattı; Çince’nin önemini olabilecek en yüksek noktaya taşıyacaktır. Yani; önümüzdeki elli yılın, en önemli eğitim dallarından biri olmaya en güçlü aday; ’Çin Dili ve Eğitimi’dir" şeklinde konuştu.

''ÇİNCE ASYA DİLLERİNE REFERANS VERİYOR''

Çince’nin önemli sayıdaki Asya diline referans verdiğini de kaydeden Şahin, “Çin Dili’nin Doğu Asya dilleri üzerindeki etkisi çok büyüktür. Gerek alfabesi, gerekse dil yapısı ile önemli sayıdaki uzak doğu ülkesinin dilini etkilemiştir. Özellikle; Korece, Japonca, Vietnamca gibi dillerin üzerinde etkisi görülmektedir. Çince her ne kadar; Latin Harfleri ile yazılıyor olsa da örneğin, Vietnam Sözlüğü’nün yüzde 60’ını oluşturur. Japonca ve Korece ise; Çin dilinden alfabe olarak etkilenmişlerdir. Japonca’nın ’Kanji Alfabesi’ karakterleriyle, Çince karakterler, mana ve okunuşları bazında; Çince’den çoğu zaman farklı olsa da şekil açısından birbirlerine çok benzerler. Aynı şekilde, Korece karakterler de, Çince’ye benzer. Fakat bu benzerlik, Japonca’dan biraz daha azdır. Korece kelimelerin çoğunun kökenini, Çince kelimeler oluşturur. Yani, Çince temel olursa; Diğer Asya dillerine de çok uzak değilsinizdir” ifadelerini kullandı.

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir