taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.47465
6.15115
1203.488
91445.28
211.686

Geleneksel Okçuluk nedir

Ok ve yay dünyanın en eski silahlarından biridir. Okçuluk dünyasında ise Geleneksel Türk okçuluğu ayrı bir yerde bulunmaktadır.

Günümüzde oldukça popüler olan bir spor haline geldi okçuluk. Yeniden toplumumuza kazandırılan ve Etnospor faaliyetleri ile birlikte tekrar gün yüzüne çıakrtılan okçuluğumuzun tarihi oldukça eski dönemlere hatta ve hatta osmanlı öncesine de dayanmaktadır.

GELENEKSEL OKÇULUĞUN FARKI NEDİR

Modern okçuluktaki pratikler geleneksel okçuluktan oldukça farklıdır. Gerek ekipman gerekse ritüeller farklılıklar göstermektedir. Klasik okçulukta amaç düşmanı herhangi bir yerinden vurmak ve etkisiz hale getirmekken, spor okçuluğunda amaç spesifik bir hedefi vurmaktır.

Geleneksel okçuluk dini açıdan farklı bir yerde görülmektedir. Atış sırasında dahi "Ya Hak" zikrinin çekilmesi, okçuluğun bir geleneği olduğu gibi adeta faarzıdır.

Ancak günümüzde önemi yeniden hatırlanan geleneksel okçuluğumuz artık bir spor haline getirilmiş, çeşitli müsabakalara, festivallere konu olmuştur. Bununla birlikte devlet destekli yatırımlar ile okçuluğa ayrı bir boyut kazandırılmış, bu tarihi değer koruma altına alınmıştır.

GELENEKSEL OKÇULUĞUN EKİPLMANLARI

Yay: Okun atışını sağlayan uçlarından bağlanarak çekilen alet.

Geleneksel Okçuluk nedir

Ok: Yay ve bağ kısmına takılarak çekilen bir ucu sivri, diğer ucu tüylü ekipman.

Geleneksel Okçuluk nedir

Zihkir: Ok çekimine yarayan baş parmağa takılan yüzük.

Geleneksel Okçuluk nedir

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)