taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.7698
Euro
7.3325
Altın
1658.88
Borsa
92071.13
Gram Altın
361.347
Bitcoin
49041.23

Gezi iddianamesi eksikliklikler nedeniyle iade edildi

Gezi soruşturması kapsamında Mimarlar Odası İstanbul Şubesi Genel Sekreteri Mücella Yapıcı’nın da aralarında bulunduğu 26 şüpheli hakkında hazırlanan iddianame, mahkeme tarafından savcılığa iade edildi.


Whatsapp ile paylaş

Gezi iddianamesi eksikliklikler nedeniyle iade edildi

Gezi iddianamesi eksikliklikler nedeniyle iade edildi

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen Gezi soruşturması kapsamında Taksim Dayanışma Sekretaryası ve Mimarlar Odası İstanbul Şubesi Genel Sekreteri Mücella Yapıcı’nın da aralarında bulunduğu 26 şüpheli hakkında iddianame hazırlandı. İddianame İstanbul 33. Asliye Ceza mahkemesine gönderildi.

EKSİKLİKLER GİDERİLMELİ

Şüpheliler hakkında “Örgüt kurma, toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet ve görevi yaptırmamak için direnme” suçlarından 29 yıla kadar hapis istenilen iddianame mahkeme tarafından savcılığa iade edildi. İade kararında 3 gerekçeye yer veren mahkeme iddianamedeki eksikliklerin giderilmesini talep etti.

İDDİANAMEDE AÇIKLAMA İSTEĞİ

İade kararında iddianamede bazı şüphelilerin çete suçundan cezalandırılmasını istediğini hatırlatan mahkeme “Mevcut iddianame kapsamına göre bir kısım şüphelilerin hangi kanundaki suç veya suçları örgüt kurdukları veya yönettikleri anlaşılamadığından şüphelilerin bu suçtan savunmalarının alınabilmesi amacı ile hangi kanundaki hangi suç veya suçları işlemek için örgüt kurdukları ve yönettiklerinin iddianamede açıklanması gerektiği” ifadelerine yer verdi.

MEMURA MUKAVEMET SUÇU

Kararda, şüphelilerin memura mukavemet suçundan cezalandırılmasının istendiği hatırlatılarak, "İddianamede herhangi bir kamu görevlisinin müşteki olarak gösterilmemiş olup, hangi şüphelilerin hangi kamu görevlisine karşı cebir veya tehdit kullanılan kişinin iddianamede müşteki olarak gösterilmesi gerektiği” denildi. Mahkemenin iade kararı ile dosya yeniden savcılığa gönderildi.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir