taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.4916
6.20085
1203.145
92708.56
212.689

Gladyatörler Şehri'nde yeni buluntular

Osmanlı zamanından kalma bir caminin de yer aldığı ve gladyatörler şehri olarak bilinen 3 bin yıllık Stratonikeia Antik Kenti'nde, erken Bizans dönemi kilise mozaik tabanı gün yüzüne çıkarıldı.

AA | 12.07.2018 - 15:39..
Gladyatörler Şehri'nde yeni buluntular

Muğla'nın Yatağan ilçesinde kısa süre önce restorasyonu tamamlanan, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alan ve birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, dünyanın en büyük mermer kentleri arasında gösterilen Stratonikeia Antik Kenti'nde kazı çalışmaları devam ediyor.

KENTİN TARİHİNE IŞIK TUTAN KALINTILAR

Kazı Başkanı ve Pamukkale Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt, 3 bin 500 yıl öncesine ait yerleşimle ilgili bulgular tespit ettikleri antik kentte, tarihin birçok döneminden kalıntılara ulaşıldığını belirtti.

Gladyatörler Şehri'nde yeni buluntular

EN BÜYÜK MERMER KENTİ

Bilal Söğüt, antik kentin Helenistik, Roma, Bizans, Anadolu Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinde de önemini sürdüren, dünyanın en büyük mermer kenti olduğunu söyledi.

Kentte yapılan kazı çalışmalarında, her yıl önemli verilere ulaştıklarını anlatan Bilal Söğüt, "Stratonikeia, yaşayan bir arkeoloji kenti. Bunun bir benzeri yok. Antik dönemden günümüze yapıların bir bütün olarak korunduğu başka bir kent bulunmuyor." dedi.

Gladyatörler Şehri'nde yeni buluntular

MOZAİK VE TABAN BULUNDU

Karialılar ve Leleglere de ev sahipliği yapan antik kentin, önemini binlerce yıl sürdürdüğünü vurgulayan Bilal Söğüt, kazı çalışmalarında, erken Bizans dönemine ait kilise ve mozaik taban bulunduğuna dikkati çekti.

Gladyatörler Şehri'nde yeni buluntular

RESTORASYON ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

Kent içinde yürütülen kazı çalışmalarında, farklı katmanlarda Helenistik, Roma, genç Bizans, orta Bizans ve beylikler dönemine ait kalıntılara ulaştıklarını belirten Bilal Söğüt, "Antik kent içerisinde farklı dönemlerden değişik yapılarla ilgili kazılar, konservasyon, restorasyon çalışmaları sürdürüyoruz. Bu yapılardan birisi de Erikli kilisesi. Erikli kilisesi, Stratonikeia batı surunun yaklaşık 600 metre batısında yer alıyor. Kente yakın ve insanların kullandığı alanlardan birisi." dedi.

Gladyatörler Şehri'nde yeni buluntular

"HEM ARKEOLOJİK HEM MİMARİ AÇIDAN AYRICALIKLI"

Kazı Başkanı Bilal Söğüt, "Burası kompleks olmasının ötesinde tarihi bilinen bir yapı olması açısından da son derece önemli. Çünkü burası M.S 4. Yüzyıl'da kullanılmaya başlıyor ve 7. yüzyılın ilk çeyreğinde tamamen terk ediliyor. Erikli kilisesi, tarihi bilinen, mekanları tespit edilen, hem arkeolojik hem mimari anlamda pek çok ayrıcalıkları olan farklı yapılardan birisi. Biz burada taş, tuğla ve mozaik döşemelerden oluşan farklı zeminlerin olduğu alanları temizleyerek gün yüzüne çıkarıyoruz. İnşallah buranın orijinalinin nasıl olduğunu ayağa kaldırınca göreceğiz." ifadelerini kullandı.

Bilal Söğüt, kilisenin girişi ve girişine bağlı mekanların olduğu kısımların, taş döşeli olduğunu, ancak özellikle ana harem kısmı ve sütunların çok kaliteli olduğunu anlattı.

Gladyatörler Şehri'nde yeni buluntular

"İNSANLARIN EN ÇOK BAĞIŞ YAPTIKLARI YERLERDEN BİRİ"

Kilisenin belirlenen yapılarında son derece kaliteli bir işçilik kullanıldığına işaret eden Bilal Söğüt, "Erikli kilisesi, Erken Bizans döneminde insanların en çok bağış yaptığı yerlerden birisi. Burada bulunan malzemeler içerisinde pek çok malzeme var, ama onlar içerisinde haç şeklinde askılıkları olan kandiller ve üzerinde dua yer alan ifadeler de tespit etmiş durumdayız. Hatta burada Kuzey Afrika’dan getirilmiş ve burada kullanılmış kaplar, içerisinde kokuların bulunduğu eserlerin olduğu kaplar tespit edilmiş durumda. Erken Bizans dönemin hem dini hem de sosyal hayatının pek çok verilerine burada ulaşmış durumdayız." şeklinde konuştu.

Gladyatörler Şehri'nde yeni buluntular

3D TEKNOLOJİSİYLE ZAMANDA YOLCULUK

Bilal Söğüt, antik kentte gün ışığına kavuşan yapıların, 3D teknolojisiyle ziyaretçileri zamanda yolculuğa çıkaracağını, çalışmalar tamamlanıp yapılar ayağa kaldırıldığında, kentin merkezinde birçok yapı elemanının görülebileceğini sözlerine ekledi.

Gladyatörler Şehri'nde yeni buluntular

Gladyatörler Şehri'nde yeni buluntular

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)