taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.4494
Euro
7.1849
Altın
1628.22
Borsa
88125.04
Gram Altın
338.061
Bitcoin
43111.74

Google kullanıcıları seslerinden tanıyacak

Google, internet sitelerinin kullanıcılarını seslerinden tanımalarını ve bu seslerin şifre olarak algılanmasını sağlayan SlickLogin'i satın aldı.

17.02.2014 - 14:45..
Whatsapp ile paylaş

Google kullanıcıları seslerinden tanıyacak

Ses tabanlı şifre teknolojisi, bilgisayar hoparlörlerinden sessize yakın kısıklıkta çıkan bir ses dalgasının, kullanıcının akıllı telefonundaki bir uygulamayla tespit edilmesi yoluyla gerçekleşiyor. Uygulama, sesi inceliyor ve bilgisayara kimliği doğrulayan bir sinyal gönderiyor.

Bu teknoloji sayesinde, bir internet sitesine şifre girmeniz gerektiğinde akıllı telefonu hoparlörle yaklaştırarak sesleri dinletebiliyor ve bu ses dalgalarının şifre olarak kaydedilmesini sağlayabiliyorsunuz. Sistem ayrıca ek bir güvenlik önlemi olarak da kullanılabiliyor.

Firma yazılı açıklamasında, "Bugün SlickLogin ekibinin, bilgisayarda oturum açmanın sinir bozucu değil, kolay olması ve kimlik doğrulamanın ayak bağı olmak yerine etkin bir sistemle işlemesi gerektiğine dair ortak inancı paylaştığımız Google'a katıldığını duyuruyoruz" dedi.

"Google, kimlik doğrulama sisteminin herkes için bedava ve iki kademeli yapılmasını sağlayan ilk firma olmuştu. Şimdi de interneti herkes için daha güvenli yapacak bazı güzel fikirler üzerine çalışıyorlar." ifadelerine yer verdi.

İKİ KADEMELİ SİSTEM

Özellikle mali hizmetler sunan sektördeki birçok firma, kullanıcıları için iki kademeli kimlik teyit sistemini uyguluyordu.

Bu uygulama dâhilinde, kullanıcı adıyla şifrenin uyumlu olmasının dışında kimlik teyidi için ikinci bir güvenlik sorusu da yöneltiliyor.

İnternetten ödeme gibi bazı durumlarda firmalar, kullanıcının cep telefonuna yalnızca bir defa kullanılmak üzere hesaplarıyla uyumlu kişiye özel bir Pin kodunu mesaj olarak gönderiyor.

Kullanıcı da kimliğini teyit edebilmek için verilen süre diliminde o Pin kodunu sisteme giriyor.

Bankalar gibi bazı şirketler de, kullanıcılarına yine bir defa kullanılmak üzere şifre üreten cihazlar veriyor ve kullanıcılardan sisteme girebilmek için bu cihazın ürettiği şifreyi girmeleri isteniyor.

Uzmanlar, bu yöntemlerin de iyi işlediğini, fakat firmaların kullanıcılarını veri hırsızlarına karşı korumak için daha güvenli yollara başvurmak istediklerini söylüyor.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir