taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.7315
Euro
7.2901
Altın
1614.96
Borsa
89552.61
Gram Altın
348.555
Bitcoin
45835.39

Google ünlü fizikçi Alessandro Volta'yı unutmadı

Bugün doğum günü olan Alessandro Volta, arama motoru Google'a doodle oldu.


Whatsapp ile paylaş

Google ünlü fizikçi  Alessandro Volta'yı unutmadı

Amerika merkezli arama motoru Google, ünlü fizikçi Alessandro Volta için özel doodle hazırladı.

Google ünlü fizikçi  Alessandro Volta'yı unutmadı

METAN GAZINI BULDU

18 Şubat 1745’te İtalya Como’da doğan Alessandro Volta, İtalyan fizikçidir. Yine aynı yerde 5 Mart 1827’de 82 yaşında iken hayata veda etmiştir. Alessandro Volta küçük yaşlarda fiziğe ilgi duydu. 1769’da elektrikle ilgili ilk eserini yayımladı. 1774'te Como Lisesi’nin yöneticiliğine getirildi. Alessandro Volta 1775’te elektofor adını verdiği elektrik üretip saklayabilen aracı yaptı. 1776’da metan gazını buldu. 1799’da Pavia Üniversitesi’nde deneysel fizik profesörlüğüne getirildi.

İLK BASİT PİLİ YAPTI

Alessandro Volta, sinirin ve kasın sadece bir elektrik şokuna cevap vermekte olduklarını anladı. Önemli olan şey, iki farklı metalin bir uçlarının birleşmiş olmaları ve öbür uçlarının iletken bir eriyikle ayrılmış bulunmalarıydı. Hayvan dokusu hiç de gerekli değildi. Alessandro Volta, 1779'da, salamuraya bakır ve çinko çubuklar daldırarak ve bunları birleştirerek, ilk basit pili yaptı. Onları birleştiren devrede bir elektrik akımı akıyordu. Akım, o vakte kadar elde edilenlere göre, çok daha büyüktü ve çok daha uzun müddet devam ediyordu. Alessandro Volta, basit pilleri seri halinde bağlayarak daha yüksek elektrik basınçları elde edebiliyordu.

1800'DE ELEKTRİK PİLİ

Bu fikir volta piline götürdü ve bunun sonuncuda salamuraya ya da aside batırılmış çuha yuvarlaklarıyla ayrılmış, sırayla çinko ve bakır yuvarlaklar vardı. Alessandro Volta 1800’de en büyük buluşu olan elektrik pilini gerçekleştirdi. 1782’de Fransız Bilimler Akademisi’nin, 1791’de Royal Society’nin üyeliğine seçildi. 1881’de elektrik potansiyel farkı birimi onun arasına volt olarak adlandırıldı. Tuzlu su içine batırdığı bakır ve çinko elektrotlardan oluşan pille ilk kez sürekli elektrik akımı sağlayan bir üreteç geliştirdi. 1801’de Napolyon tarafından ödenek bağlanan Alessandro Volta Paris’e çağrıldı. İtalya Krallığı’nın kontu ve senatörü unvanını aldı. Basit pilin keşfi Alessandro Volta’ya atfedilir, fakat kendisi hiçbir vakit, pilin çalışması için doğru bir izah bulamadı. Alessandro Volta, elektrik akımını, yanlış olarak iki metalin gerçek değerlerine atfetti, halbuki gerçekte, elektrolitin çinko çubuklar üzerine kimyasal etkisinin sonucudur.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir