taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.3649
6.1191
1218.65
93616.45
210.244

Gözleri görmeyen geyik ameliyat edildi

Afyonkarahisar'da gözleri görmeyen 2 aylık kızıl geyik yavrusuna katarakt ameliyatı yapıldı.

AA | 21.09.2017 - 12:33..

Afyonkarahisar'da gözleri görmediği için doğumdan sonra annesinden ayrı kalan ve vatandaşlar tarafından bulunan 2 aylık kızıl geyik yavrusu, Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Veteriner Fakültesi Veteriner Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkez'inde ameliyat edildi.

Gözleri görmeyen geyik ameliyat edildi

Ameliyatı gerçekleştiren Veteriner Fakültesi Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kamuran Pamuk, operasyonun Türkiye'de bir geyiğe yapılan ilk katarakt ameliyatı olduğunu bildirdi.

"HER İKİ GÖZDE DE KATARAKT VARDI"

Kataraktın, yaban hayvanlarında çok nadir görülen bir hastalık olduğunu dile getiren Pamuk, "Kedi köpeklerde rutin olarak yapılmakta ama yaban hayatında, vahşi hayvanlarda ilk defa karşılaştığımız bir vaka. Her iki gözde de katarakt vardı. Doğuştan iki gözü de katarakt olan bir kızıl geyik yavrusu. Bir gözünün ameliyatını yaptık. Diğer gözü ise yaklaşık bir ay sonra ameliyat edilecek." ifadelerini kullandı.

Gözleri görmeyen geyik ameliyat edildi

Ameliyatın başarılı geçtiğini belirten Pamuk, ilerleyen süreçte geyik yavrusunun iki gözünün de normal şekilde görmesini umut ettiklerini aktardı.

Gözleri görmeyen geyik ameliyat edildi

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)