taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.3446
6.10095
1222.65
93616.45
210.091

Gripte ateş düşürücü kullananlar dikkat

Griple gelen yüksek ateşi düşürmeye çalışmak, doğal tepkimeyi ortadan kaldırarak virüsün vücuda daha da yayılmasına yol açıyor

31.01.2014 - 13:17..

Gripte ateş düşürücü kullananlar dikkat

Grip virüsüyle birlikte kişiyi yataklara düşüren yüksek ateşe karşı çoğu zaman ateş düşürücü ilaçlar kullanmak ilk akla gelen çözüm olur. Ateşi düşürdük mü kendimizi iyi hisseder hemen işimize gücümüze koyuluruz. Ancak Kanadalı bilim insanları yaptıkları araştırmada grip vakalarında ateşi düşürmeye çalışmanın tam tersi etki yaptığını ve gribi tüm vücuda yaydığını söylüyor. Kanada'nın McMaster Üniversitesi'ne bağlı Ontario Araştırma Merkezi'nde yapılan araştırmanın sonuç raporuna göre vücut ısısının yükselmesi vücudun grip virüsüne karşı savunma mekanizması kaynaklı bir tepki. Üstelik bu ilaçların yanlış kullanımı her yıl birçok kişinin ölümüne yol açıyor. Ateş düşürücü ilaçlar ağız ve burun bölgesindeki grip kaynaklı akıntıları da yüzde bir oranında artırıyor. Uzmanlar gribe yakalanan hastaya ateşi düşürmeye çalışmadan birkaç gün yatak istirahatı öneriyor.

SALGINLARA YOL AÇIYOR

Prof. Dr. Dilek Arman: (Medical Park Bahçelievler Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı) İlk 5 günde ateş düşürücü kullanımı kişinin toplum içine girerek virüsü bulaştırmasına yol açıyor. Bu da salgına neden oluyor. Ancak kalp ve damar rahatsızlıkları ve kronik solunum yolu hastalıkları olanlarda ateş yükselirken ilaç almak gerekebilir.

H3N2'NİN ETKİSİ AZALDI

Sağlık Bakanlığı'nın haftalık grip raporunda zatürree vakalarını da artıran bu yılın grip virüsü H3N2'nin Türkiye'de etkisini azalttığı belirtildi. Raporda, H3N2 virüsünün görülme sıklığının yüzde 58'den yüzde 33'e düştüğü kaydedildi. Virüs ülkemizdeki ilk haftasında yüzde 36 oranında görülmüştü. Meksika'da ise 'domuz gribi' olarak bilinen H1N1 virüsüyle bulaşan grip türünün yeniden ortaya çıkmasıyla 255 kişi öldü.

HEPSİ VİTAMİN DEPOSU

Rus RIA Novosti medya kuruluşunun uzmanların görüşü alınarak hazırladığı bu grafikte soğuk algınlığına karşı 10 altın besin gösteriliyor. Rus doktorlar tüm bu besinlerin içeriğindeki antioksidanların toksik maddeye karşı doğal silah olduğu ve vitaminlerin de virüs ve bakterilere karşı savaştığını söylüyor.

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)