Petrol
98.01
-1.60%
Euro
18.4024
0.01%
Dolar
17.9365
0.02%
Altın
1.038
0.60%
Borsa
2864
-0.15%
Bitcoin
438.628
-0.59%
24ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 24 C

  127 yıl sonra ilk kez hastaneye gitti

  İşte Sürmeneli Alagöz'ün uzun yaşam formülü..
  • 16.12.2011 - 18:33
  127 yıl sonra ilk kez hastaneye gitti

  127 yıl sonra ilk kez hastaneye gitti #1

  Torununun torunu gören ve genel sağlık durumu oldukça iyi olan 127 yaşındaki Hasan Alagöz, hayatında ilk kez zatürre şikayetiyle doktora gitti. Alagöz, sağlıklı yaşamını; bal, tereyağı, yumurta, et, hamsi ve fındık gibi doğal ürünlere borçlu...

  Sürmene ilçesine bağlı Oylum köyü Hilal Mahallesi'nde yaşayan, resmi kayıtlara göre 103 yaşında olan ancak gerçek yaşının 127 olduğu belirtilen Hasan Alagöz, geçen hafta nefes darlığı sorunu yüzünden Trabzon Ahievren Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesine başvurdu.

  Son 2 yıldır nefes darlığı şikayeti yaşayan ancak 127 yıllık yaşamında ilk kez doktora başvuran Alagöz, hastanede tedavi altına alındı.

  Alagöz, padişahlık dönemini gördüğünü ve Ulu Önder Atatürk'ün Samsun'a çıktığı tarihte evli ve 3 çocuğunun bulunduğunu ifade ederek, gerçek yaşının 127 olduğunu söyledi.

  HAYATIMDA İLK KEZ DOKTORA GİTTİM

  Hayatında ilk kez doktora gittiğini dile getiren Alagöz, ''Nefes darlığı şikayetim vardı. Ancak şimdi Allah'a şükür nefesim düzeldi'' dedi.

  Geçmişte ailesinin geçimini taş ustalığı yaparak sağladığını ancak son 60 yıldır arıcılık yaptığını anlatan Alagöz, ''Bal yiye yiye bezerim. Tereyağı yerim. Fındık kavurur cebime koyarım ve yürürken bir yere giderken yerim. Et, hamsi, yumurta yerim'' şeklinde konuştu.

  Yürüyebildiğini, gözlerinin gördüğünü, kulaklarının duyduğunu ve ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılayabildiğini belirten Alagöz, sağlıklı yaşamının sırrının doğal beslenmede olduğunu anlattı.

  Hasan Alagöz'ün doktoru Kardiyoloji Uzmanı Zeydin Acar da, hastanın sağlık durumuyla ilgili şunları söyledi:

  ''Hasan dede acil servisimize nefes darlığı şikayetiyle geldi. İlk tetkiklerinde kalp hastanesi olduğumuz için önce kalbine yöneldik. Kalbi yaşına göre çok iyi durumda. Ama onu asıl bu duruma sokan halk arasında zatürre denen akciğer enfeksiyonuydu. 7-8 gündür hastanemizde tedavisini yapıyoruz, antibiyotiğe başladık. Geldiğine göre bayağı bir rahatladı. Bir aksilik olmazsa 2-3 gün içinde taburcu edeceğiz. Genel sağlık durumu bu yaş için çok çok iyi. Bu kadar yaşlı bir hastada alzheimer ve kulak sorunun olmaması, görebilmesinin tamamen normal olması bir mucize.''

  İLK KEZ 127 YAŞINDA BİR HASTAM OLDU

  Dr. Acar, daha önce 100 yaş civarında hastalarının olduğunu ancak ilk kez 127 yaşında bir hastasına müdahale ettiğini ifade ederek, ''Karadeniz'de yaşlı popülasyon oldukça fazla, bunda doğal yaşamın önemi büyük. Burada özellikle köyde yaşayan insanlar çok uzun yaşıyor. Türkiye'de ortalama ömür 65 iken Karadeniz'de bunun böyle olmadığını bizzat müşahede ettik. Hasan dede de bu yaşın çok üzerinde. Karadeniz'de özellikle köylerdeki ortalama yaşam süresi 90 yıl '' diye konuştu.

  Teknolojinin ve sanayinin gelişmesiyle doğal beslenmenin azaldığına işaret eden Dr. Zeydin Acar, uzun yaşamda doğal beslenmenin öneminin büyük olduğunu anlattı.

  Hasan Alagöz'ün 2 evliliğinden 5'i kız 9 çocuğunun bulunduğu, halen hayatta olan bir kızının 98 yaşında olduğu ve bir torununun da torununun dünyaya geldiği öğrenildi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir