Euro
10.1369
0.19%
Dolar
8.6386
0.13%
Altın
493.93
0.34%
Borsa
1.407
1.58%
Bitcoin
374.348
3.41%
18ºC
İstanbul
Bulutlu 18 C

  14 bin Suriyeli sınıra dayandı

  Suriye'den Türkiye'ye gelen mülteci sayısı yüz bini geçerken kampların kapasitesi doldu.
  • 17.10.2012 - 05:38
  14 bin Suriyeli sınıra dayandı

  14 bin Suriyeli sınıra dayandı #1

  Türkiye'ye sığınan Suriyelilerin sayısı, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun, "psikolojik eşik" dediği 100 bin sınırını aştı. Kampların kapasiteleri doldu. Sınırın sıfır noktasında 14 bin civarında Suriyeli bekliyor. Hükümet krizi geçici olarak aşmak için, sıfır noktasındaki yardımların düzenli hale getirilmesi kararı aldı.

  Amerikan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Victoria Nuland, dün yaptığı basın toplantısında mültecilere insani yardım konusunda özellikle Türkiye ve Ürdün'deki ihtiyacın şu anda acil olduğunu duyurdu. Nuland açıklamasında "Dünya genelindeki ortaklarımızı, yardım etmeye çağırıyoruz" dedi.

  KOORDİNASYON SORUNU

  Taraf gazetesinde yer alan habere göre, bugüne değin hükümetin talebiyle 10 bin çadır ve 70 bin battaniye gibi kalemlerden oluşan gıda dışı yardımlarını sürdüren Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR), son olarak üye ülkelere yıl sonuna kadar toplam 487 milyon dolarlık yardım çağrısını güncelledi. Örgütün, yardımların istenilen seviyeye ulaşamamasındaki eleştirilerinin hedefinde ise Türk hükümetinin politikaları var. Eleştirilerin başında Ankara'nın yardımların uluslararası toplumun denetimde değil, Kızılay üzerinden yürütülmesindeki ısrarı geliyor. Kampların uluslararası gözlemcilere açılmadığı iddialarının yanı sıra, yardımların "görünür olmayacağı" kaygısının bu niyetteki ülkelerin "motivasyonlarını etkilediği" belirtiliyor.

  "BM İLE YAKIN İLİŞKİDEYİZ"

  Diplomatik kaynaklar ise Taraf 'a şunları söyledi: "Sahada BM yetkilileriyle çok yakın bir işbirliği yürütüyoruz. Kızılay'ın yardımları koordinasyonu ise teknik bir zorunluluk. Yardım yapmak isteyene buyurun adınızla ve kendi elinizle yapın ancak koordinasyonu Kızılay yapsın diyoruz. Bu yardımların en ekonomik, hızlı ve israfa neden olmadan yerine ulaşması için teknik bir zorunluluk. Kaldı ki bu kriter yalnızca yabancı ülkelere değil, yurt içinden gelen yardımlar için de geçerli." Kaynaklar, yardımlar tartışmasında reklam kaygısının, amacın sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesinin önüne geçmesi gerektiğini de sözlerine eklediler.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir