Euro
15.2915
-0.06%
Dolar
13.5504
0.32%
Altın
800.8810
0.05%
Borsa
1912
0.07%
Bitcoin
502.471
8.67%
1ºC
İstanbul
Çok bulutlu 1 C

  15 gün önce bomba patlayacağı söylentisi yayılmış

  Gaziantep'te 15 gün önce toplu mekanlara girmeyin uyarısı.
  • 22.08.2012 - 09:23
  15 gün önce bomba patlayacağı söylentisi yayılmış

  15 gün önce bomba patlayacağı söylentisi yayılmış #1

  Gaziantep'te 9 kişinin öldüğü 64 kişinin de yaralandığı bombalı saldırıyı, PKK'nın Diyarbakır kırsalı sorumlusu İrfan Amed kod adlı Mehmet Tahir Kılıç ve ekibinin planladığı belirlendi.

  ENKAZ KALDIRMA ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

  Radikal'den Fatih Yağmur'un haberine göre; Gaziantep saldırının şokunu yaşarken, olay yerindeki enkaz kaldırma çalışmaları sabaha kadar devam etti. Polis merkezinin ve patlama noktasının 50 metre civarında bulunan iş yerleri ve evlerin camları kırık. Özellikle patlama noktasına bakan ev ve iş yerlerine çok sayıda çivi isabet etmiş durumda. Saldırının gerçekleştirildiği Şehitkamil İlçe Emniyet Müdürlüğü'nün en üst dört katı polis lojmanı. Burada her katta dörder daire olmak üzere toplam 16 daire bulunuyor.

  Gaziantep 'te adeta bir ' OHAL ' durumu yaşanıyor. Özel Harekât ve Çevik Kuvvet ekipleri kentin birçok kilit noktasını tutarken, gün boyu polis telsizlerinden şüpheli araç uyarıları geçildi.

  İLÇEDE BOŞ EV BULMAK İMKANSIZ

  Patlama noktasının hemen karşısında MOBESE kameraları var. Emniyet, saldırının failini bu kameraların elde ettiği görüntülerle tespit etti.
  Şehitkamil, Halep'ten göç eden ailelerin kaldığı bir ilçe. Göçler nedeniyle ilçede boş ev bulabilmek imkânsız. Aylık 500 lira olan kira fiyatları 800 liraya yükselmiş durumda.

  ÖNCE SÖYLENTİSİ YAYILDI

  Vatandaşlar ise şaşkın. Gaziantep 'te ilk kez böyle bir saldırıyla karşılaştıklarını ve artık toplu mekânlara girmeye korktuklarını söylüyorlar. Kentte olaydan önce dilden dile 'bomba patlayacağı' söylentisi yayılmış. Özellikle son 15 gündür vatandaşlar bu tür söylentilerle tedirgin olmuşlar. Taksi şoförü Ali Esendemir, geçen hafta eşinin kendisini ' Gaziantep'te saldırı olacak diyorlar' şeklinde uyardığını belirtti:

  "TOPLU MEKANLARA GİRMEYİN" UYARISI

  "15 gündür herkes birbirine 'Toplu mekânlara girmeyin, dikkatli olun' diye uyarıda bulundu. Ancak saldırı göz göre göre gerçekleşti."

  Olay yerine 50 metre uzaklıktaki kahvehanenin sakinleri de bu saldırıyı bayramdan 10 gün önce duyduklarını anlattı: "Ancak yanı başımızda olabileceğini tahmin edemezdik."

  ATALAY YALANLADI TAYYAR ISRARLI

  Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, böyle bir istihbarat olmadığını açıklasa da Şehitkamil İlçe Emniyeti önünde inceleme yapan AKP Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar saldırı öncesi söylenti olduğunu vurguladı:
  "Burada istihbarat problemi değil, 'derin' bir problem var. Ayrıca PKK , sivil eylemleri mümkün oldukça üstlenmiyor. Ciddi bir felaket olacağı ve Gaziantep 'te önlem alınmazsa ciddi sorunlar yaşanacağını yazmıştım. Gaziantep 'te evlerin adeta cephaneliğe döndüğünü eylemden altı saat önce il başkanları toplantısında da dile getirdim. Burada istihbarat problemi yok, problem derin."

  O ARAÇ OLMASA DAHA ÇOK İNSAN ÖLECEKTİ

  Patlamanın gerçekleştiği yere 20 metre uzaklıkta oturan Sezgin Yıldız, olay anını şöyle anlattı:
  "Önce bir parlama oldu, trafo patladı sandık. Ardından bir gürültü koptu ve her tarafa çivi yayıldı. Alevler birden yükseldi. Bir beyaz araba paramparça olmuştu. Bu aracı bir çekici saldırıdan 5 dakika önce oraya bırakmıştı. Teyzem araç bırakıldığında aracın şoförünü gördüğünü ve aracı bıraktıktan sonra kaçtığını söyledi. Cezaevi servis aracı tam otobüs durağının önünde duruyordu. Eğer o araç olmasa duraktaki bir sürü insan da ölecekti."

  ALEVLERİN İÇİNDE YANAN İNSANLAR VARDI

  Ali Çavdar, kendi aracıyla, patlama noktasına bakan sokaktan tam caddeye çıkacağı anda cezaevi servisinin önünde durarak yolcu indirdiğini söyledi:
  "İşte tam o esnada patlama gerçekleşti ve araç birdenbire alev aldı. Ben hemen aracımdan eşim ve üç çocuğumu dışarı atarak uzaklaştırdım. Eğer cezaevi aracı önüme çıkmasaydı patlamanın olduğu yere hareket etmiş, patlamanın ortasına girmiş olacaktım. Ailemi uzaklaştırdıktan sonra yaralılara yardım ettim. Alevlerin içerisinde epey yanan insan vardı. Onlara yaklaşamadım bile."


  Görüş Bildir