Euro
10.3943
-0.11%
Dolar
8.7087
0%
Altın
497.1
0.01%
Borsa
1.411
0.6%
Bitcoin
300.946
4.44%
22ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 22 C

  16 bini okul 55 bin servis trafiğe çıktı

  Okulların açılmasıyla birlikte bugün 16 bin okul servisi yollara düştü.
  • 19.09.2016 - 08:40
  16 bini okul 55 bin servis trafiğe çıktı

  trafikk

  Bayram tatiliyle birlikte trafikten çekilen 16 bin okul servisi bu sabah okulların açılmasıyla yollara düştü. Toplamda 55 bin servis aracıyla kentteki yoğunluk yeniden arttı.

  Yaz tatili sonrası okulların başlamasıyla birlikte öğrenci servisleri yollara çıktı. Tatil döneminde bir nebze olsun rahatlayan İstanbul trafiği güne yoğunlukla uyandı. 15 Temmuz Şehitler ve Fatih Sultan Mehmet köprülerinin yanı sıra Şirinevler E-5 mevkii de yoğunluğun yaşandığı trafik noktaları arasında yer alırdı. Öte yandan İBB trafik programında da genel yoğunluğun ise yüzde 49'a ulaştığı görüldü.

  MEVCUT TRAFİĞE EK 16 BİN OKUL SERVİSİ YOLLARDA

  İstanbul Umum Servis Aracı İşletmeleri Esnaf Odası Başkan Yardımcısı Recep Kaya, bugünden itibaren trafiğe mevcut servislere ek olarak 16 bin okul servisinin çıkacağını söyledi. İstanbul'da halihazırda trafikte akan 39 bin servis aracına 16 bin de okul servisi eklenince bugün 55 bin servisle trafik kâbusu kaçınılmaz olacak. Yavuz Sultan Selim (YSS) Köprüsü'nün servis trafiğini azaltma açısından yüzde 10 katkı sağlayacağını söyleyen Kaya, "Kamyonların YSS'yi kullanmaları servis çektiğimiz bölgeye bu köprünün uzak olmasından dolayı büyük fayda sağlamayacak ama etkili olur" diyor.

  "TOPLU TAŞIMA ŞART"

  Trafik Mağdurları Derneği Başkanı Yeşim Ayöz uyarıyor: ''Bu ilk hafta özellikle aracınız yerine toplu taşıma kullanmaya gayret gösterin. Metro, metrobüse, tramvaya ve otobüslere yönelin. "Araç ile çıkmam şart" diyorsanız; belli bir lokasyona giderek toplu ulaşımla devam edin. Aracınızı yakınlarınızla paylaşın. 4 kişilik bir ailenin 4 araçla çıkması demek kabus demek.Deniz ulaşımı kurtarıcımızdır. Yaka değiştirirken göz ardı etmeyin, aracınızla köprü trafiği yaratmayın, Marmaray'ı ve deniz motorlarını kullanın. Mümkünse okul saatinin dışında, servislerin yoğun saatleri öncesi veya sonrasında trafiğe çıkın. Trafiği çekilebilir kılmak ve zamanı tasarruflu kullanmak için ders notlarınızı dijital kayıttan dinleyin. Toplu taşımada kitap okuyun. Müzik dinleyin. Trafikte sabırlı olmanızı sağlayabilir.

  "TELEFONLA OYNAMAYIN"

  Etrafınızı kollarınızla işgal etmeyin. Tek ayak üstünde cep telefonunda oyun oynayan tek milletiz. Toplu taşımadaki yer tasarrufunu da düşünün. Telefonla araç kullanmak alkolden daha zararlı. Telefondayken yaşanan kazalar can ve mal kaybına, sürücülerin tartışmasına, trafiğin durmasına neden oluyor. Sürüş esnasında daha dikkatli olun. Okul servisleri yolun ortasında durup öğrenci almamalı. Arkada araçların birikmesine ve güvenlik sorunlarına neden oluyor. Trafikte en dikkatli olması gereken servislerdir.'

  ŞANTİYELERDE 1 HAFTA ÇALIŞMA YOK, BUGÜN SAAT 14:00'E KADAR TOPLU TAŞIMA ÜCRETSİZ

  İBB de ilk hafta için önlemler aldı. Bu kapsamda bugün toplu ulaşım araçları 06.00 -14.00 arasında ücretsiz olacak. Ağır tonajlı araçlar, bu hafta 06.00-10.00 arası trafiğe çıkamayacak. Şantiyelerde ve yollarda yine bu hafta çalışma yapılmayacak. Devamı zaruri çalışmalar için 22.00-05.00 arası gece vardiyası uygulanacak. Kazalar için trafikte çok sayıda çekici hazır bulundurulacak.

  SERVİSLERE İSPARK ÜCRETSİZ

  Trafiğe çıkacak okul servisleri bugün İSPARK'tan ücretsiz yararlanacak. Metro, tramvay, metrobüs, otobüs ek seferleri sayesinde 755 bin yolcu toplu ulaşıma yönlendirilecek ve 500 bin aracın trafiğe çıkmaması sağlanacak. Trafik akışını sağlamak için bin 570 polis görev yapacak. İstanbul genelindeki okullar çevresinde ara sokaklarda bin zabıta memuru trafiğin sağlıklı işlemesine yardımcı olacak.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir