17 yıldır kafasındaki kaleşnikof mermisiyle yaşıyormuş

17 yıldır kafasındaki kaleşnikof mermisiyle yaşıyormuş

Siirt'te 1990 yılında er olarak vatani görevini yaparken PKK'lılarla girilen çatışmada 7 kurşunla yaralanan Uğur Eşim, tedavi sonrası ‘Gazi' ünvanı verilerek terhis edildi. Yıllarca ağrıları geçmeyen Eşim'in kafasındaki kalaşnikof mermisi ancak 17 yıl sonra tespit edilebildi.

TÜRKİYE'DEN SONUÇ ALAMADI AİHM'YE GİTTİ

Yargıda hakkını arayan Eşim, ‘Dava açma süresini geçirdiği' gerekçesiyle Türk mahkemelerinde sonuç alamayınca Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) başvurdu. AİHM ise Türkiye'nin, Uğur Eşim'e 3 bin Euro tazminat ödenmesine hükmetti. Kararla yargılamanın da önünün açılması sayesinde Eşim, tazminat davası açarak hakkını arayabilecek.

AĞRI KESİCİ VERİP GÖNDERDİLER

Girdiği çatışmada vücuduna isabet eden 7 kurşundan bacağında olan biri, tehlikeli olduğu gerekçesiyle alınmayan Eşim, bir türlü eski sağlığına kavuşamadı. Sürekli çarpıntı, uykusuzluk, özellikle ellerinde olmak üzere yaygın kas ağrısı ve kasılma şikâyetleriyle askeri hastanelere başvuran Eşim'e, depresyon görünümünde şikâyetlerin bulunduğu belirtilerek, ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçlar verildi.‘Gazi' ünvanıyla terhis edilen ancak sağlık problemleri yaşayan Eşim'in, ancak 2007'de çekilen beyin tomografisinde ‘kafatasının sol tarafında 15x10 mm boyutlarında mermi çekirdeği bulunduğu' tespit edildi.

KARAR EMSAL OLACAK

Uğur Eşim'in avukatı Oğuz Kaan Doğan, “AİHM'nin ihlal kararı çok önemli. Bu karardan sonra artık AYİM'nin de 5 yıllık zamanaşımını Danıştay'da olduğu gibi olayın öğrenildiği tarihten itibaren başlatması gerekiyor. Bu karar emsal niteliği taşıyor. 4. yargı paketiyle AYİM Kanunu'nun 64. maddesi de değiştirilmişti. Böylece AİHM'nin ihlal kararı, yargılamanın iadesini gerektiriyor” dedi.