19 Mayıs'ta mangala ve birdirbir

19 Mayıs'ta mangala ve birdirbir

Milli Eğitim Bakanlığı'nın genelgesinin ardından bu yılki 19 Mayıs Atatürk'ü Anma
ve Gençlik Spor Bayramı kutlamaları netleşmeye başladı.

İstanbul'da 19 Mayıs Cumartesi günü düzenlenecek resmi tören, Taksim Anıtı'na çelenk konulmasıyla başlayacak. Galatasaray'dan Taksim Anıtı'na kadar Ata'ya saygı yürüyüşü düzenlenecek. Tüm ilçelerden lise öğrencileri bu yürüyüşe katılacak. Anıt çevresinde halk oyunları gösterileri yapılacak.

TURNUVA DÜZENLENECEK

Türk satrancı olarak bilinen Mangala oyunu da 19 Mayıs gösterilerinde yer alacak. Sultangazi Esentepe İlköğretim Okulu'nda Mangala turnuvası düzenlenecek. Kutlamalarda ayrıca güreş, karate, judo,oryantiring yüzme yarışmaları, jimnastik ve izci şenliği, gençlik koşusu düzenlenecek. İlçelerde bisiklet turu ve bando gösterileri yapılacak. Gösteriler, okullar yerine İlçe Gençlik Müdürlükleri'nde gerçekleştirilecek.

HALİÇ'TE ŞENLİK

Sivil toplum kuruluşlarıyla ortaklaşa Haliç kıyısında çocuk oyunları şenliği düzenlenecek. Şenlikte birdir bir başta olmak üzere birçok çocuk oyunu gösterisi yapılacak. Haliç'te ayrıca balıkçılar denizde tekneleriyle fener alayı düzenleyecek.4 bin yıllık zeka oyunu
Türk satrancı olarak da bilinen Mangala'nın tarihi 4 bin yıl öncesine dayanıyor.İlk olarak Orta Asya'da çobanlar tarafından oynanan 9 taşlı oyun, aslında bir savaş taktiği oyunu. Karadeniz'in bazı yörelerinde hala 'Kuyu' adıyla oynanmaya devam ediliyor.

İZMİR, OKULDA KUTLAYACAK

19 Mayıs kutlamalarının İzmir'deki adresi ise Cumhuriyet Meydanı ve İzmir Atatürk Lisesi olacak. Valilik tarafından açıklanan programa göre, törenler 19 Mayıs günü Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na çelenkle konulmasıyla başlayacak. İzmir Atatürk Lisesi'nde devam edecek. Önce protokol konuşmaları yapılacak, ardından da halk oyunları ekipleri ve milli sporcular gösterilerini sunacak.