taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.3631
6.09655
1246.295
90273.4
214.461

Ertegün Özbekler Tekkesine gömülecek.. Peki bu TEKKE nedir, ne değildir?

Soner Yalçın’ın ’Beyaz Müslümanların Sırrı: Efendi 2’ kitabına bakarak bile BU İLGİNÇ TEKKENİN SIRLARINI ÖĞRENMEK mümkün.

18.12.2006 - 08:11..
Whatsapp ile paylaş
Ertegün Özbekler Tekkesine gömülecek.. Peki bu TEKKE nedir, ne değildir?

New York’ta tedavi gördüğü hastanede ölen ABD müzik dünyasının efsane Türk’ü Ahmet Ertegün’ün cenazesi, dün 15.45’de Vulcan Avitaion Havacılık Şirketi’ne ait Boeing 757-200 tipi uçakla İstanbul’a getirildi.Sabiha Gökçen Havalimanı’na inen uçakta Ertegün’ün eşi Mica, yeğeni Leyla Ertegün ve yakınlarını merdiven başında, kardeşi merhum Nasuhi Ertegün’ün eşi Selma, Ahmet Ertegün’ün yeğeni Aslı Ertegün, işadamı Rahmi Koç, Hürriyet Gazetesi İcra Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı, Selahattin-Ayşe Beyazıt çifti karşıladı. Bir grup Atlantic Records çalışanı da aynı uçakla İstanbul’a geldi. Bazı konukların araçları üzerinde Teresa İvas, Linda Wachner yazıları yer aldı. Havalimanının CIP Salonu’nda bir süre dinlenen Mica Ertegün ile beraberindekiler, daha sonra Hilton Oteli’ne geçtiler. Ahmet Ertegün’ün cenazesi ise Karacaahmet Mezarlığı’nın gasilhanesine götürüldü./_newsimages/2611694.jpgErtegün’ün cenazesi bugün öğle vakti Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Camii’ndeki törenin ardından Üsküdar’daki Özbekler Tekkesi’nin yanında bulunan Ertegün Aile Mezarlığı’nda toprağa verilecek. Ahmet Ertegün, vasiyetinde belirtildiği gibi, büyükleri Ethem Efendi, Mehmet Cemil Bey, Ayşe Hamide Hanım, babası Münir Ertegün, annesi Hayrunisa Ertegün’ün yanındaki mezara defnedilecek. Aynı bölümde Ahmet Ertegün’ün kardeşi Nasuhi Ertegün de yatıyor.Sultantepe’de Ertegün’ün babasının adını taşıyan Münir Ertegün Sokak’taki Özbekler Tekkesi Mezarlığı’nda birkaç komşu dışında Ertegün Ailesi’nden 200 kişi yatıyor. Defin işleminden sonra Özbekler Tekkesi’nin Ahmet Ertegün tarafından restore ettirilen binasında pilav ve helva dağıtılacak. Uçakta 30 kişiAHMET Ertegün’ün cenazesini Türkiye’ye getiren kiralık uçağın yolcu listesinde şu isimler yer alıyor: Lyor Cohen (Warner Müzik Başkanı ve Ceo’su), Richard Blackstone (Warner Chappel Müzik Ceo’su), Craig Kallman (Atlantic Records Başkan Yardımcısı), Kevin Liles (Warner Müzik Grubu Başkan Yardımcısı), Bob Kaus (Ahmet Ertegün’ün Sözcüsü), Frances Chantly (Ahmet Ertegün’ün Asistanı), Cristopher Blackwell, David Davis, Osman Eralp, Iona Ertegün, Leyla Ertegün, Rüstem Ertegün, Selma Ertegün, John Esposito, Aziz Göksel, Eric Grzybowski, Nuyan Kalkavan, Murat Köprülü, Earl Mcgrath, Metin Negrin, James Page, Giovanni Pigozzi, Teresa Relvas, Robert Richie (Pamela Anderson’ın eski eşi, şarkıcı) John Schaberg, Anne Vogel, Sheldon Vogel, Linda Wachner, Jahn Wenner, Yıldız Yüksek.

Özbekler Tekkesi: Nedir, ne değildir?Türkiye’de gazetecilik bitmemiş olsaydı, cehalet her yeri kaplamasaydı Ahmet Ertegün’le gündeme gelen Özbekler Tekkesi’nin ne olduğunu bugüne kadar haberlerin arasında okuyabilirdik. Sadece bu yazın en çok satan ve konuşulan kitaplarından Soner Yalçın’ın ’Beyaz Müslümanların Sırrı: Efendi 2’ kitabına bakarak bile bu ilginç Tekke’nin sırlarını öğrenmek mümkün. Özeliyorum:

[Baba] Münir Ertegün’ün annesi Ayşe Hamide’ye Tekke’nin şeyhi İbrahim Eldem’in kızıydı. Özbekler Tekkesi’nde bugün Münir Ertegün Tarih Araştırma Vakfı var. Açılışını 1994’te Henry Kissinger yaptı. Özbekler Tekkesi’ne Missouri savaş gemisiyle gönderilen Münir Ertegün’ün naaşı Soğuk Savaş döneminde Türk-ABD ilişkileri için bir diplomasi manevrasıydı. İngiliz belgelerine göre Özbekler Tekkesi’nden Şeyh Süleyman Efendi konuk olarak dergaha gelen kişilerden topladığı istihbaratı İngiliz Büyükelçisi Henry Layard’a para karşılığında veriyordu... Mustafa Kemal ve arkadaşlarının Samsun’a gitmesine izin veren İngiliz belgesinin altında 1919’da İstanbul’a gelen, başta Özbekler Tekkesi olmask üzere bazı dergahlarla tasavvuf düşüncesini öğrenmek için ilişki kuran John Godolphin Bennett’in imzası vardı. Yıllar sonra İstanbul’a dönen Bennett ilk olarak yine Özbekler Tekkesi’ni ziyaret etti. Münir Ertegün, İsmet İnönü’ye yakındı. Milli Şef döneminde yıldızı parlamıştı. İstanbul Hükümeti tarafından Ankara Hükümeti’yle görüşmeler yapması için Anadolu’ya gönderilen Ahmet İzzet Paşa heyetinde görevliydi. Münir Ertegün’ün ağabeyi Özbekler Tekkesi şeyhi Ata Efendi ’dünyanın en eski ve tehlikeli yeraltı cemiyeti’ Illuminati üyesiydi. Ve 33. dereceden masondu. Özbekler Tekkesi’nin hemen bitişiğinde ise Sabetayistlerin gömüldüğü Bülbülderesi Mezarlığı var.

ORAY EĞİN / AKŞAM

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir