taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.7699
6.5751
1426.55
95830.14
264.846

PKK kendine yeni üs buldu

İran, Suriye ve Türkiye’nin yanı sıra Kuzey Irak’taki diğer Kürt gruplar tarafından sıkıştırılan terör örgütü PKK, kendine yeni bir üs buldu.

28.12.2009 - 19:47..
Whatsapp ile paylaş

ASİMED Başkanı ve Atatürk Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Savaş Eğilmez, terör örgütü 'nın Azerbaycan, Ermenistan ve Dağlık Karabağ bölgesinde konuşlandığını açıkladı.

YENİ HEDEF AZERBAYCAN TOPRAKLARI Azerbaycan'ın topraklarında faaliyet alanı bulmaya çalışan terör örgütüne karşı daha fazla önleyici tedbirler alması gerektiğini belirten Yrd. Doç. Dr. Eğilmez, "Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ konusunda yürütmeye çalıştığı içerisinde bazı yanlışları vardır. Bunların en önemlisi; Türkiye Cumhuriyeti'ne karşı yaptığı yersiz çıkışlardır. Azerbaycan'ın; Suriye, Irak'ın kuzeyi ve İran üçgeninde eskiye oranla kendisine rahat bir zemin bulamayan terör örgütünün Azerbaycan topraklarında üslenmeye ve faaliyet alanı bulmaya çalışmasına karşın daha sert ve önleyici tedbirler alması gerekmektedir. Aksi takdirde yakın bir zaman içerisinde bu virüs kendisini de hasta edecektir." diye konuştu.

Ermenistan'ın Türkiye ile yakın bir ilişki içerisine girmek için sözde soykırım iddialarından vazgeçmesi ve Dağlık Karabağ probleminde Azerbaycan ile anlaşması gerektiğini dile getiren Eğilmez, bölgenin Türkiye içinde ayrı bir önemi olduğuna dikkat çekti.

'nın İran, Suriye, Türkiye ve Kuzey Irak'taki diğer Kürt gruplar tarafından sıkıştırıldığını ileri süren Eğilmez, 'nın yeni yerleşim alanı olarak Dağlık Karabağ'ı kamp yeri olarak seçtiğini kaydetti.

ERMENİSTAN'DAN MÜHİMMAT TEMİN EDİLEBİLİR Eğilmez, şunları kaydetti:"Dağlık Karabağ'ın Türkiye'nin direk temas hattı dışında olması, Ermenistan'ın kolaylıkla yardım gösterebileceği bir alanda olması, uluslararası statüsünün daha tam olarak belirlenememesi ve Rusya'nın Gürcistan'dan çıkardığı askeri birlik ve silahlarını Ermenistan ve bu bölgeye yerleştirmesiyle 'nın daha kolay silah ve mühimmat temin edebilecek olması, bölgenin yeni faaliyet alanı olarak seçilmesinde rol oynayan önemli faktörlerin başında gelmektedir. 'nın bölgede var olan ağırlığı 1999 tarihinden itibaren gözle görülür bir artış göstermiş ve artık bölgedeki kamplarında geniş ölçekli 'silahlı eğitim' verilmeye başlanmıştır."   

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir