Euro
15.4733
-0.4%
Dolar
13.6874
-0.23%
Altın
785.96
-0.07%
Borsa
1.91
0%
Bitcoin
717.461
-0.63%
13ºC
İstanbul
Açık 13 C

  26 Mart Cuma Hutbesi konusu nedir? Diyanet 26 Mart 2021 Cuma Hutbesi metni..

  Her hafta cuma günü öncesi yayınlanan cuma hutbesinin konusu bu hafta "Af ve mağfiret gecesi" olarak belirlendi. İşte 26 Mart Cuma Hutbesi tam metni..
  • Haber Merkezi
  • 26.03.2021 - 08:56
  26 Mart Cuma Hutbesi konusu nedir? Diyanet 26 Mart 2021 Cuma Hutbesi metni..

  Müslümanlar bir Cuma daha ulaşmanın mutluluğunu yaşıyor.

  Koronavirüs gölgesinde cuma namazı için camiye gidecek olan vatandaşlar, her hafta farklı bir konuyu ele alan Cuma hutbesi konusu nedir sorusunu araştırıyor.

  Hutbeler, imam tarafından okunan dua ya da öğütler olarak adlandırılır. 26 Mart 2021 Cuma hutbesi konusu Diyanet İşleri tarafından duyuruldu.

  Bu haftaki Cuma hutbesi konusu nedir, İşte 26 Mart 2021 Cuma hutbesi konusu ve içeriği...

  26 MART CUMA HUTBESİ KONUSU NEDİR?

  Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından bu haftaki Cuma hutbesi yayımlandı. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, bu haftanın hutbesinin konusu "Berat Kandili" olarak duyuruldu.

  26 Mart Cuma Hutbesi konusu nedir? Diyanet 26 Mart 2021 Cuma Hutbesi metni.. #1

  CUMA HUTBESİ TAM METNİ

  Muhterem Müslümanlar!

  On bir ayın sultanı Ramazan-ı şerifin gölgesi üzerimize düştü. Yarın, Ramazan'ın muştusu olan Berat gecesini idrak edeceğiz. Cenâb-ı Hak, bu gece hürmetine aziz Milletimize ve ümmet-i Muhammed'e hayır ve bereket ihsan eylesin. Berat Gecemiz mübarek olsun.

  Aziz Müminler!

  Yine böyle bir gece vakti Hz. Âişe validemiz uyanmış, Resûl-i Ekrem (s.a.s)'i yanında göremeyince dışarı çıkıp aramaya koyulmuştu. Nihayetinde onu Bakî' mezarlığında, başını göğe kaldırmış, dua eder vaziyette bulmuştu.

  Sevgili Peygamberimiz (s.a.s), hem Hz. Âişe'nin merakını gidermek hem de Allah'ın rahmetinin bu gece ne kadar geniş olduğunu anlatmak için şöyle buyurmuştu: "Şaban ayının yarısına denk gelen bu gece, Allah dünya semasına rahmetiyle tecelli eder ve Kelb kabilesinin koyunlarının yünlerinden daha fazla sayıda insanı affeder."

  Kıymetli Müslümanlar!

  Hidayet rehberimiz Kur'an-ı Kerim'de, ebedi kurtuluş beratını alanların ahiretteki durumu şöyle anlatılır: "İşte o vakit, kitabı sağ tarafından verilen kimse der ki, 'Alın kitabımı okuyun; Doğrusu ben, hesabımla karşılaşacağımı zaten biliyordum.' Artık o, hoşnut olacağı bir hayat içindedir; yüce bir cennettedir."[2]

  Bu ayet-i kerimeden öğreniyoruz ki Allah'ın rızasını kazanıp cennetine kavuşmak, dünyadayken ahiret için hazırlık yapmakla; iman, ibadet ve istikamet üzere hayat sürmekle mümkündür.Cenâb-ı Hakkın bize lütfettiği bu özel fırsat ve bereket ayları, geçmişin muhasebesini ve geleceğin planlamasını yapacağımız tefekkür vakitleridir. Nefsimizin bitmek bilmeyen isteklerine göre değil, Rabbimizin rızası doğrultusunda yaşamaya azmedeceğimiz karar vakitleridir. Hata ve günahlarımızdan tevbe edip, Rabbimizin af ve mağfiretine sığınacağımız dua ve niyaz vakitleridir. Nitekim Allah Resûlü (s.a.s) bize şu tavsiyede bulunmaktadır:

  "Şâban ayının on beşinci gecesi olduğu zaman, gecesinde ibadete kalkın. Gündüzünde oruç tutun. Çünkü o gece güneş batınca Allah Teâlâ dünyaya rahmet nazarı ile bakar ve fecir oluncaya kadar şöyle buyurur: 'Benden af dileyen yok mu, onu bağışlayayım! Benden rızık isteyen yok mu, onu rızıklandırayım! Sıkıntıya uğrayan yok mu, ona afiyet vereyim!..

  Değerli Müminler!

  Hutbemin sonunda önemli bir hususu tekrar hatırlatmak istiyorum. Salgın hastalıkla mücadelemiz devam ediyor. Tedbirlere riayet konusunda bugüne kadar gösterdiğimiz hassasiyeti bundan sonra da aynı ciddiyetle devam ettirelim. Yüce Rabbimiz en kısa zamanda salgın hastalıktan kurtulmayı bizlere nasip eylesin.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir