Euro
9.0228
0.53%
Dolar
7.4103
0.58%
Altın
441.91
-0.28%
Borsa
1.542
-0.59%
Bitcoin
240.795
-1.78%
11ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 11 C

  28 Şubat'ın yıl dönümünde 400 mağdur halen cezaevinde

  MAZLUMDER Genel Başkanı Ramazan Beyhan, 28 Şubat döneminde verilen yargı kararlarının adil olmadığını, halen haksız yere hapis yatan insanlar olduğunu belirtti.
  • AA
  • 28.02.2019 - 06:26
  • Güncelleme : 28.02.2019 - 06:26
  28 Şubat'ın yıl dönümünde 400 mağdur halen cezaevinde

  Ramazan Beyhan, 28 Şubat'ın brifingli yargıçlarının adil olmayan kararlarıyla hüküm giymiş birçok kişinin, halen haksız yere cezaevlerinde bulunduğunu söyledi.

  DİNDAR İNSANLAR FİŞLENDİ, HAPSE ATILDI

  28 Şubat'ı, 1997'deki o günden ibaret görmediklerini dile getiren Beyhan, "Bir süreç olarak görüyoruz. Bunun öncesi, 28 Şubat 1997 günü ve sonrası var. Bu süreçte özellikle yargı ve silahlı kuvvetlerdeki darbecilerle Batı Çalışma Grubu, dindar insanlara karşı fişleme yaptı. İmam hatiplerin önünü kesmek için meslek liselerinde katsayı uygulandı. Kur'an eğitimine yaş sınırı ve kamuda çalışan insanlara kılık kıyafet yasağı getirildi. Kitabevlerine ve çay ocaklarına dahi gidip gelenler takip edilip bir şekilde örgüt üyesi suçlamalarıyla karşı karşıya kaldı." diye konuştu.

  28 Şubat ın yıl dönümünde 400 mağdur halen cezaevinde #1

  Bayilerde satılan bir dergiyi dağıttığı için 23 yıldır hapiste olan Ethem Köylü, 28 Şubat mağdurlarından yalnızca biri.

  "FETÖ'CÜ POLİSLER, İŞKENCE İLE SUÇ İSNAT ETTİ"

  O dönemde uygulanan parti kapatma ve hükümeti istifaya zorlama konularına yönelik gerekli düzenlemelerin sonradan yapılarak, bu alandaki tahribatların ortadan kaldırıldığını hatırlatan Beyhan, şöyle devam etti:

  "Özellikle FETÖ mensubu polislerin, işkence sonucu insanlardan aldığı ve imzalattığı ifadelerle çok sayıda kişi hapse mahkum edildi. O dönemi hepimiz yaşadık. Yargılamalar tam yapılmadı. Mahkemelerde, savunma hakkına saygı gösterilmedi. Verilen cezalar, temyiz aşamasında hızlıca onandı. Brifingli yargının ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum ettiği insanların uğramış oldukları hak mahrumiyetleri telafi edilmedi.

  YAKLAŞIK 400 KİŞİ HALEN TUTUKLU

  Halen yüzlerce insan cezaevinde. 28 Şubat sürecindeki yargının mağduru olup da halen cezaevinde tutuklu bulunan insanların sayısına ilişkin kesin bir rakam vermek mümkün değil. Çünkü Adalet Bakanlığı bu konuda kesin sayı vermiyor. Ancak arkadaşlarımızın cezaevlerine yönelik ziyaretleri ve mağdurların yakınlarından edindikleri bilgilere göre, yaklaşık 400 kişi halen tutuklu bulunuyor."

  28 Şubat ın yıl dönümünde 400 mağdur halen cezaevinde #2

  SİVAS DAVASINDA SUÇSUZ İNSANLAR CEZAEVİNDE

  Beyhan, birtakım faili meçhul cinayetlerin bile dindarlara mal edilerek insanların mağdur edildiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

  "Sivas davası çok çarpıcı bir örnektir. Sivas davası, önce Devlet Güvenlik Mahkemesi'nde görüldü. Burada yargılananlara 15 yıl hapis cezası verildi. Ama daha sonra Ankara'da siyaset devreye girerek suçun vasfı değiştirilerek 'buradaki olay, anayasal düzene karşı yapılmıştır' denilerek insanlara ağırlaştırılmış hapis cezası verilmiştir. Sivas davasında, siyasetin yargıya müdahale ettiği açık ve nettir. 30 yakın hatta yaşı 80'e varan kişiler hala içeride. 28 Şubat sürecini yapanlar da yargılanıp ceza aldılar. Dolayısıyla MAZLUMDER olarak söylediğimiz şudur: 28 Şubat döneminde verilen yargı kararlarının adil olmadığını düşünüyoruz. Bu süreçte yanlışlar yapıldı. O dönemde yargılanıp cezalandırılanların yeniden yargılanmasını istiyoruz. Gerçekten suça bulaşmış ve hala yatması gerekiyorsa cezasını çeksin. Ama bu noktada asılsız isnatlarla insanlar mahkum edilmişse bu insanların bir şekilde yeniden yargılanması gerekiyor. Çok büyük haksızlıkların yapıldığını düşündüğümüz için yeniden yargılama istiyoruz."

  AFFEDİLME DEĞİL, YENİDEN YARGILAMA OLSUN

  Beyhan, yeniden yargılanma için müracaat eden ve bunun sonucunda beraat eden insanların olduğuna dikkati çekerek, "Cumhurbaşkanımıza, Meclis Başkanımıza ve Adalet Bakanlığımıza çağrıda bulunuyorum. Bu makamlardaki insanlar, o süreci çok iyi biliyorlar. Meclis'imizin bu konuda bir irade ortaya koyması gerekiyor. Dolayısıyla 28 Şubat mağdurlarının affını değil, yeniden yargılanmalarını istiyoruz. Umarız, talebimiz yerini bulur ve yanlış düzeltilir." ifadelerini kullandı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir