Dolar
6.8652
0.0582%
Euro
7.7648
0.0476%
Altın
1799.5
0.0511%
Borsa
114808.56
-0.8506%
G. Altın
397.162
0.0511%
Bitcoin
63973.8
0.5178%
23ºC
İstanbul
Açık 23 C

  28'lik bakan Kurz geri adım attı

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Avusturya gezisi ile ilgili yaptığı açıklamasıyla tepki çeken Dışişleri Bakanı Sebastian Kurz geri adım attı.
  • 14.06.2014 - 12:27
  28'lik bakan Kurz geri adım attı

  Sebastian Kurz "Erdoğan'ı açıkça uyarıyorum" ifadesini kullanmadığını belirterek "Erdoğan'ın doğru kelimeleri bulacağını umuyorum" diyerek sözlerini düzeltti.

  28'lik bakan Kurz geri adım attı #1

  ''ERDOĞAN'I AÇIKÇA UYARIYORUM''

   Sebastian Kurz bir gazeteye yaptığı açıklamada "Erdoğan'ı açıkça uyarıyorum: Avusturya toplumunu bölemez. Entegrasyon hassas bir mesele. Yanlış bir konuşma bizi geriye götürür ve iklimi zehirler. Erdoğan'ın buradaki Türklere 'Almanca öğrenin ve Avusturya'ya sadık kalın' gibi doğru şeyler söyleme sorumluluğu var. Ama Almanya'daki gibi bir konuşma olursa bu, buradaki Türklerin zararına olur." demişti.

  İŞLER: BAŞBAKAN NERDE NE KONUŞACAĞINA KENDİSİ KARAR VERİR

  Kurz'un açıklamasına Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler"Avusturya Dışişleri Bakanı'nın da bir açıklaması olmuş. Eğer bu  açıklamalar basına yansıdığı şekliyle doğruysa ki şu ana kadar herhangi bir  yalanlama gelmemiştir, öncelikle nezaketsiz bir açıklama olduğunu düşünüyorum.  Diplomatik kurallara çok uymadığını düşünüyorum. Şunun bilinmesinde fayda var.  Sayın Başbakanımız, dünyanın tanıdığı bir devlet adamıdır. 12 yıldır Başbakanlığı  söz konusudur. Nerde ne konuşacağına kendisi karar verir. Kimsenin onun ne  konuşacağına karar verme yetkisi ve haddi bulunmamaktadır. Bunun bilinmesinde  fayda görüyorum. Sayın Başbakanımız, gittiği her yerde verilmesi gereken en doğru  mesajı her zaman vermiştir. " diyerek sert tepki gösterdi.

  KURZ'DAN GERİ ADIM

  İşler'in tepkisinin ardından Avusturya Dışişleri Bakanı tepki çeken açıklamalarını düzelten yeni bir açıklama yaptı.
  Sebastian Kurz twitter hesabından yaptığı açıklamada Avusturya'daki Türklerle ilgili olarak "Kendi kökleri ve yeni evi olan ülkeleri ile gurur duymak mümkün olmalıdır. Türk göçmen kökenli insanlar bizim toplumun bir parçasıdır. Başbakan Erdoğan'ın doğru kelimeleri bulacağını umuyorum"

  Görüş Bildir