Euro
15.1782
-0.34%
Dolar
13.6169
-0.24%
Altın
786.5790
-0.19%
Borsa
1998
2.38%
Bitcoin
513.598
0.83%
1ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 1 C

  İkinci Ceylan vakası

  Muş'ta evinin yakınındaki arazide yerde bulduğu cisimle oynayan sekiz yaşındaki Sera, parçalanarak hayatını kaybetti.
  • 09.08.2012 - 08:14
  İkinci Ceylan vakası

  İkinci Ceylan vakası #1

  Muş’un Şenyayla bölgesinde evinin yakınındaki arazide yerde bulduğu cisimle oynayan sekiz yaşındaki Sera, parçalanarak can verdi.

  Muş’un Kızılağaç Beldesi’ne bağlı Şenyayla’nın Kozmedağı Darbiye bölgesindeki evinin yakınındaki arazide kardeşiyle birlikte oynayan sekiz yaşındaki Sera Yavuz, bir cismin patlaması sonucu iki kolunu kaybetti. Babası tarafından hemen Muş Devlet Hastanesi’ne kaldırılan küçük kız, tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

  Edinilen bilgilere göre, olayın meydana geldiği Şenyayla bölgesinde sadece Yavuz ailesinin evi bulunuyor. Genellikle hayvancılıkla uğraşan aile, geçimini bu bölgede sağlıyor. Patlamadan önce Sera, küçük kardeşi Ramazan ile dışarıda oynuyordu. Evde oturan Sera’nın babası Mehmet Yavuz, aniden bir patlama sesi ile irkildi. Bölgenin operasyon bölgesi olmasından dolayı ilk etapta atılan bir bomba sanan baba dışarı çıkınca gözlerine inanamadı. Evin az ilerisinde küçük kızı Sera, kanlar içerisinde yatıyordu. Küçük oğlu Ramazan ise donmuş bir şekilde ablasının kanlar içinde parçalanan vücuduna bakıyordu. Acılı baba, küçük kızını kendi imkanları ile hastaneye götürdü ancak tüm müdahalelere rağmen Sera kurtarılamadı. Yapılan otopsinin ardından küçük kız önceki gün toprağa verildi.

  BDP MUŞ MİLLETVEKİLİ SIRRI SAKIK'IN AKRABASIYDI

  BDP’li Sakık’ın akrabası Sera’nın ölümün ardından aileye taziye ziyaretinde bulunarak bölgede incelemelerde bulunan BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık, Yavuz ailesinin akrabaları olduğunu söyledi. Taraf ’a konuşan BDP’li Sakık, Sera’nın ölümüne neden olan bombanın operasyon sırasında orada bırakıldığını düşündüğünü söyledi. Bölgenin askerî üs olarak da kullanıldığını hatırlatan Sakık, şöyle devam etti: “O an yaşananları patlamadan kurtulan kardeşi anlatıyor. Sera ve yedi yaşındaki kardeşi askerlerin uzun süre kaldığı yerde bomba buluyor. Sera, yerde bulduğu bombayı taşla dövmeye başlayınca, patlama yaşanıyor. Sera paramparça oluyor. Kardeşi, ‘Patlama sesini duyunca ablam paramparça kanlar içerisindeydi’ diyor.

  BOMBA PARÇALARINI YOK ETMEYE ÇALIŞIYORLAR

  Olayın ardından hiçbir yetkili aileye geçmiş olsun ziyaretinde bulunmamış. "Şafak vakti gelip bombanın parçalarını bularak, yok etmeye çalışıyorlar. Bizde bombanın parçaları var. Hâlâ olay yerinde et parçaları ve kan vardı.”


  Görüş Bildir