Petrol
92.67
-0.02%
Euro
18.2403
-0.03%
Dolar
17.9326
0.10%
Altın
1.022
0.06%
Borsa
2913
1.96%
Bitcoin
432.491
-0.95%
23ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 23 C
  35 köylünün bombalanmasına CHP'den ilk tepki

  35 köylünün bombalanmasına CHP'den ilk tepki

  Dün gece Türkiye-Irak sınırında savaş uçakları PKK'lı diye kaçakçıları bombalamıştı. İşte CHP'den ilk tepki..
  • 29.12.2011 - 13:10

  35 köylünün bombalanmasına CHP den ilk tepki #1

  Türk savaş uçaklarının Türkiye Irak sınırında yaptığı bombardıman sonrası 35 köylü yaşamını yitirdi. TSK yaptığı açıklamada bombalanan alanın PKK kamplarına çok yakın olduğu belirtilmiş ve operasyonun dün akşam saatlerinde başladığını açıklamıştı. Hayatını kaybedenlerin büyük çoğunluğu aynı aileden ve kaçakçılık yapıyordu.

  'BU OLAY AK PARTİ'NİN 33 KURŞUNUDUR'

  CHP’den Şırnak’ta yaşanan olaylara saatler sonra sert tepki geldi. Gelen tepkiler de Genel Merkez yerine milletvekillerinin bireysel çıkışlarıydı. CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün ‘Bu olay AK Parti’nin 33 kurşunudur ’ sözleriyle yaşananlara sert tepki gösterirken CHP Adıyaman milletvekili Salih Fırat ise İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’i suçladı. Fırat, ‘Teknolojinin bu kadar geliştiği bu ortamda Türkiye Cumhuriyeti kaçakçı ile teröristi birbirinden ayırabilmeli’ değerlendirmesinde bulundu.

  'SON DERECE RAHATSIZ EDİCİ'

  CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan, Şırnak'ta köylülerin öldürüldüğü iddialarına, "Resmi açıklamanın detaylarını bilmiyorum, ancak tabii ki sivillerin böyle bir terörle mücadele ortamında zarar görmesi son derece rahatsız edici" dedi.

  "Resmi açıklamanın detaylarını bilmiyorum, ancak tabii ki sivillerin böyle bir terörle mücadele ortamında zarar görmesi son derece rahatsız edici diye düşünüyorum. Bununla ilgili bir resmi açıklamayı görmek istiyorum. Arkadaşlarımızın bu konuda detaylı bir araştırması oldu, bu konuda bir açıklama yapacaklar, kendileriyle görüşeceğim, onların bilgi vermesini daha uygun buluyorum şu arada."

  "ANLAYIŞLA KARŞILAMAK LAZIM"

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın, Türkiye-Irak sınırında meydana gelen olaya ilişkin, "Bir ülkenin kendi sınırlarını korumasını ve iç güvenliğini garanti altına almasını anlayışla karşılamak lazım" dedi.

  Irak'ın kuzeyindeki Sinat-Haftanin bölgesinde düzenlenen operasyonda "köylülerin öldürüldüğü" iddialarına ilişkin Günaydın, henüz net bilgilerin gelmediğini söyledi.

  Günaydın, bu nedenle yapılacak yorumların dikkatli yapılması gerektiğine işaret ederek, şunları söyledi: "Bir ülkenin kendi sınırlarını korumasını ve iç güvenliğini garanti altına almasını anlayışla karşılamak lazım. Ancak istihbari faaliyetlerle, bu istihbari faaliyetler sonrası yapılacak operasyonları da dikkatli gerçekleştirmek lazım. Her ne kadar kaçakçılık işlemi yapan kişiler yasa dışı bir işlem içerisinde olmuş olsalar da hak ettikleri bombalanarak öldürülmek değildir. Emniyet güçlerinin bu alanda yapacakları açıklamalardan sonra biz de tavrımızı net olarak belirteceğiz."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir