Petrol
76.09
-1.40%
Euro
19.6933
0.54%
Dolar
18.6515
0.10%
Altın
1.071
0.08%
Borsa
4856
0.60%
Bitcoin
326.262
2.61%
15ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 15 C

  4 öğrenci ile ders başı yaptılar

  Gökçeada Rum İlkokulu'nda 49 yıl sonra yine ders zili çaldı.
  • 16.09.2013 - 11:41
  4 öğrenci ile ders başı yaptılar

  4 öğrenci ile ders başı yaptılar #1

  Çanakkale'nin Gökçeada ilçesinde, merkeze 4 kilometre uzaklıktaki Zeytinli Köyü'nde 1951 yılında eğitime başlayan Rum azınlık okulu, 1964 yılında kurucusunun isteği doğrultusunda kapatıldı. Geçen yıl Ağustos ayında Rum Ortodoks Kilisesi Vakfı adına 38 yıl sonra adaya yeniden dönüş yapan Anna Koçumal, Milli Eğitim Bakanlığı'na Özel Gökçeada Rum İlkokulu'nu açmak için başvuruda bulundu.

  4 ÖĞRENCİ KAYIT YAPTIRDI

  Tadilatı yapılan okulun açılması için Milli Eğitim Bakanlığı'ndan izin çıktı. Toplam 4 öğrencinin kayıt yaptırdığı okulda 2013- 2014 eğitim öğretim yılının ilk ders zili de bu sabah çaldı. Zeytinli Köyü'nde yaşayan Yorgi Berber ve Stella Berber'in kızları Paraşkevi Berber Katakalos'un okul müdürü olarak atandığı Rum İlkokulu'na, Musa Avcı (5), Dimitri Kalpas (6), Sofia Avcı (8) ve Kaan Kaleci (10) isimli öğrenciler kayıt yaptırdı. Hem okulun 49 yıl sonra yeniden açılması, hem de eğitim öğretim yılının başlaması nedeniyle Okul önünde düzenlenen törene İlçe Milli Eğitim Müdürü Kutlu Tekin Baş, Gökçeada ve Bozcaada Metropoliti Yorgo Draguni Kyrillos, Vakıflar Genel Müdürlüğü Vakıflar Meclisi Üyesi Laki Vingas, Özel Gökçeada Rum İlkokulu kurucusu Anna Koçumal, adada yaşayan Rum asıllı vatandaşlar katıldı.

  İSTİKLAL MARŞI VE SAYGI DURUŞU

  Okula gelen çocuklar bir süre kilitli olan kapının başında içeri girmek için bekledi. Okula kayıt yaptıran 4 öğrenci basın mensuplarının ilgi odağı oldu. Atatürk Büstü ve bayrak gönderinin bulunduğu okulun önünde düzenlenen tören saat 08.30'da başladı. Dört öğrenci yan yana dizilerek tören düzeni aldı. Bir okul görevlisi ise Türk bayrağını taşıdı. Okul Müdürü Paraşkevi Berber Katakalos'un sunumuyla saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

  İLK DERS ZİLİ ÇALDI

  Konuşmaların ardından Okul Müdürü Paraşkevi Berber Katakalos ve dört öğrenci birlikte ilk ders zilini çalıp eğitim öğretime başlamak için sınıflarına girdi. Rum okulunda dördüncü sınıfa başlayan Kaan Kaleci, Rumca bilmediğini ve bu okulda öğreneceğini söyledi. İstanbul'dan gelen Dimitri Kalpas ise Türkçe bilmediğini ve burada öğreneceğini belirtti. İstanbul'dan gelen Sofia Avcı ise Türkçe konuşabildiğini, ancak yazma bilmediğini söyleyip, okulda Türkçe yazmayı da öğreneceğini kaydetti.


  Görüş Bildir