Petrol
113.19
2.85%
Euro
17.8272
-2.47%
Dolar
16.8844
-2.70%
Altın
992.35
-2.31%
Borsa
2554
0.43%
Bitcoin
359.262
-1.39%
23ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 23 C

  Manisa'da kömür ocağında trafo patlaması

  Manisa’nın Soma ilçesinde bulunan bir kömür ocağında trafo patlamasının ardından yangın çıktı. Ocakta 200-300 işçinin mahsur kaldığı bildirildi.
  • 13.05.2014 - 18:00
  Manisa'da kömür ocağında trafo patlaması

  Manisa da kömür ocağında trafo patlaması #1

  Soma Eynez mevkisindeki bir kömür madeninde elektrik trafosunun patlaması sonucu yangın çıktı. İşçiler ve itfaiye ekibinin müdahalesiyle kontrol altına alınan yangın sırasında bazı işçiler dumandan etkilendi.

  151 İŞÇİ HAYATINI KAYBETTİ

  Tüm Türkiye'yi yasa boğan açıklama Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'dan geldi. Yıldız, "Şu anda içerde bulunan kardeşlerimiz var. 1'i ağır 76 işçi yaralandı. Yaralılar şu anda tedavi altında. Kaza sırasında 787 işçi kardeşimiz içerideydi. 363 kişi tahliye edildi. 151 işçimiz hayatını kaybetti. Rakamın yükselmesinden endişe duyuyoruz. Sabaha kadar işçi kardeşlerimizi çıkartmak durumundayız. Herkes imtihan veriyor. Sosyal medyada kan arandığı söyleniyor. Kan aradığımız herhangi bir işçi kardeşimiz yok" diye konuştu.

  Manisa da kömür ocağında trafo patlaması #2

  Manisa'da kömür ocağında trafo patlaması İZLE

  300 İŞÇİ MAHSUR KALDI

  Gazetecilere açıklama yapan Atçı, Eynez mevkiisinde özel bir şirketin işlettiği madenin elektrik trafosunun yanması sonrası duman nedeniyle madenin içindeki 200-300 işçinin mahsur kaldığını söyledi.

  Atçı, "Şu anda kurtarma çalışmaları devam ediyor. Bir vardiya işçi, 200-300 civarında içeride, bu işçilerden 10 tanesi çıkarılabildi, hastanelere sevk edildi. Üç tanesinin vefat ettiği bilgisi geldi" dedi.

  MÜFETTİŞ GÖNDERİLDİ

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, olayın ardından bölgeye müfettiş gönderdi.

  SOMA'NIN EN BÜYÜK İŞLETMESİ

  Soma'nın en büyük maden işletmesi olduğu belirtilen şirkette, 6 bin 500 kişinin çalıştığı öğrenildi.

  AK PARTİ MANİSA VEKİLİ'NDEN AÇIKLAMA

  AK Parti Manisa Milletvekili Muzaffer Yurttaş 20 işçinin hastaneye kaldırıldığı bu işçilerden 3'ünün hayatını kaybettiğini açıkladı.

  Ölen vatandaşlarımıza rahmet diliyorum, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Şu anda 3 tane ölü var bu bölgede. 200 civarında yaralı var. 30 ambulansımız bölgeye sevk edildi. Dumandan boğulma ve yanık yüzünden ölüm mevcut.
  Hastaneye gelmeden ölenler. Şu anda çıkanlar zaten ölü olanlar. Hastaneye henüz intikal eden vaka sayısı 20-30 sayısı, yaralı civarında.

  BAKANLIK HEYETİ YOLA ÇIKTI

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca, Soma'da özel şirketin işlettiği kömür madeninde çıkan yangınla ilgili inceleme yapılması amacıyla 3 iş müfettişi görevlendirildi.

  Bakanlıktan edinilen bilgiye göre, Soma'daki maden ocağında çıkan yangının ardından İzmir Teftiş Grup Başkanlığından 3 iş müfettişine inceleme görevi verildi.

  Öte yandan, İş Teftiş Kurulu Başkanı Mehmet Tezel de Soma'ya gitmek üzere Bursa'dan hareket etti.

  ABDULLAH GÜL'DEN ÖZEL TALİMAT

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Manisa Valisi Abdurrahman Savaş'a, Soma ilçesindeki özel şirketin işlettiği madende çıkan yangın sonucu mahsur kalanların kurtarılması için devletin tüm imkanlarının seferber edilmesi talimatını verdi.

  Manisa da kömür ocağında trafo patlaması #3

  OKSİJEN POMPALANIYOR

  Yangın nedeniyle madende elektriklerin kesilirken, müdahalede güçlük çekiliyor.

  Azalan oksijen seviyesini dengelemek için ocağa oksijen de pompalanıyor.

  ENERJİ BAKANI YILDIZ BÖLGEDE

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı da yapılacak müdahaleleri koordine etmek için çalışma başlattı. Bakan Taner Yıldız da bölgeye giTTİ.

  CHP'nin de bölgeye bir heyet göndereceği bildirildi.

  Manisa da kömür ocağında trafo patlaması #4

  AMBULANS VE KURTARMA EKİPLERİ HAZIR

  Yangın nedeniyle 27 ambulans, 3 ulusal medikal kurtarma ekibi (UMKE) ve 1 helikopter ambulans olay yerinde bekliyor.

  Başbakanlık kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Manisa'dan 16 ambulans ve 1 UMKE, İzmir'den 5 ambulans ve 1 UMKE, Balıkesir'den 6 ambulans ve 1 UMKE ile 1 helikopter ambulans, olay yerine gönderildi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir