Dolar
7.3367
0.0422%
Euro
8.6836
0.4836%
Altın
1933.91
0.9326%
Borsa
1109.59
-0.4119%
G. Altın
457.575
1.2215%
Bitcoin
83235.84
-1.5777%
29ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 29 C

  6 FBI ajanından asker ve polise çok gizli eğitim

  Suriye'de yaşanan iç savaşın sonunda kimyasal silah tehlikesine karşı asker ve polisi eğitmek için 6 FBI ajanı geldi.
  • 16.01.2013 - 09:09
  6 FBI ajanından asker ve polise çok gizli eğitim

  6 FBI ajanından asker ve polise çok gizli eğitim #1

  Suriye’deki kimyasal silah tehlikesi nedeniyle Türkiye’yi uyaran ABD, Ankara’ya gizlice 6 FBI ajanı gönderdi. Ajanlar, Gölbaşı’nda bir grup asker ve polisi kimyasal silah eğitiminden geçirdi. Gizli tutulan eğitim 12 gün sürdü.

  ABD'DE KIRMIZI ALARM

  ABD, Suriye'de Esed güçleri ile Özgür Suriye Ordusu arasında yaşanan iç savaşta kitle imha silahı riskine karşı alarm seviyesini kırmızıya yükseltti. ABD, Suriye'deki çatışmalarda kimyasal silah kullanımıyla ilgili endişelerini Ankara'yla paylaştı. Bu çerçevede kitle imha silahları konusunda uzman 6 FBI ajanı Ankara'ya geldi. FBI ajanları Emniyet Genel Müdürlüğü'nün Gölbaşı'ndaki tesislerinde 80 üst rütbeli asker ve polise "kitle imha silahları önleme eğitimi" verdi.

  "ASKER VE POLİS GÜÇLERİNİZİ EĞİTELİM"

  ABD yönetimi, bir süre önce Dışişleri Bakanlığı'na kriptolu bir yazı gönderdi. Şifreli yazıda, Suriye'de yaşanan iç savaşın ardından muhtemel bir iktidar değişiminde kimyasal silahların kontrol dışı güçlere geçmesi tehlikesine vurgu yapıldı. ABD, "EXBS Kitle İmha Silahları (KİS) ile ilgili alınacak tedbirler konusunda asker ve polis güçlerinizi eğitelim" teklifinde bulundu.

  EĞİTİM SON DERECE GİZLİ TUTULDU

  Dışişleri Bakanlığı, teklife olumlu yanıt verdi. FBI'da görev yapan ve kitle imha silahları konusunda uzman olan 6 ajan, geçtiğimiz günlerde Ankara'ya geldi. Kitle İmha Silahları Önleme Eğitimi son derece gizli tutuldu. FBI ajanları, Kriminal Polis Laboratuvarları Dairesi'nin Gölbaşı'ndaki tesislerinde iki dönem halinde asker ve polisi eğitimden geçirdi.

  EĞiTiM 12 GÜN SÜRDÜ

  ABD'nin organize ettiği kursa; Genelkurmay Başkanlığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ile Sahil Güvenlik Komutanlığı'nda görevli 80'i aşkın üst rütbeli subay ile polis müdürü katıldı. 12 gün süren eğitimde kimyasal silahlara karşı patlama öncesi ve sonrası alınacak tedbirler masaya yatırıldı. FBI ajanları, muhtemel kitle imha silahlarının devlet dışı unsurların eline geçip kullanılması halinde yaşanabilecek olayları sunum eşliğinde anlattı. Suriye'de süren kanlı iç savaşın ardından gündeme gelebilecek olası kitle imha silahı tehlikesine karşı Türkiye'nin alması gerektiği önlemler tek tek sıralandı.

  EN KÖTÜSÜNÜ DÜŞÜNÜP ÖNLEM ALMAK GEREKİYOR

  FBI ajanları, kimyasal silahların kullanılması halinde Suriye'ye sınır olan Türkiye'nin bundan direkt etkileneceğini belirterek, "Bu tip olağanüstü durumlarda en kötü seçeneği düşünmek zorundayız. O yüzden böyle bir tehlikeye karşı önlemlerinizi şimdiden almanız gerekiyor" dedi.

  DÖRT BAKANLIKTAN ORTAK ÇALIŞMA

  Gölbaşı'nda düzenlenen eğitimin ardından FBI ajanları ülkelerine döndü. Olayın vehametini farkeden Dışişleri, Milli Savunma, İçişleri ve Sağlık bakanlıkları ise Suriye'deki kimyasal kitle imha silahlarının devlet dışı unsurlarca kullanılması ihtimaline karşı alınacak önlemleri planlamak için çalışma başlattı.

  Görüş Bildir