Petrol
109.01
-0.08%
Euro
17.545
-1.58%
Dolar
16.5961
-1.71%
Altın
978.89
-1.33%
Borsa
2554
0.43%
Bitcoin
349.797
-3.29%
20ºC
İstanbul
Açık 20 C
  7 maddede dün ve bugün yaşananlar

  7 maddede dün ve bugün yaşananlar

  Hakan Fidan'ın ifadeye çağrılmasından Emniyet'teki görevden almalara kadar, dünden bugüne neler yaşandı..
  • 08.02.2012 - 15:09

  7 maddede dün ve bugün yaşananlar #1

  Türkiye dün akşamdan bu yana Ankara’ya bomba gibi düşen gelişmelerle sarsılıyor. Peş peşe yaşanan gelişmeler kafaları karıştırdı. Sırasıyla olaylara bakıldığında, olan biteni anlamak biraz daha kolaylaşacağa benziyor.

  İşte 7 maddede olan biteni anlama kılavuzu:

  HAKAN FİDAN İFADE VERECEK İDDİASI

  1- Dün akşam itibariyle önce internet sitelerinde ardından bazı televizyon kanallarında MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın İstanbul Başsavcılığı tarafından şüpheli sıfatıyla ifadeye çağrıldığı bilgisi geldi.

  BAŞSAVCILIK ÖNCE YALANLADI

  2- Aynı saatlerde konuyla ilgili açıklama yapan İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Turan Çolakkadı, kendilerinde böyle bir bilginin olmadığını söyledi.

  MİT 'BİZE GELMİŞ BİR BİLGİ YOK' DEDİ

  3- Sabah saatlerinde MİT cephesinden olayla ilgili resmi olmayan açıklamalar yapıldı ve ‘Bize bu konuda resmi bir belge gelmedi’ denildi.

  BAŞSAVCIVEKİLİ'NDEN DOĞRULAMA

  4- Saatler 10.48’i gösterdiğinde durum daha netleşmeye başladı. Çünkü, İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Fikret Seçen, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve emekli MİT görevlileri Emre Taner ve Afet Güneş’in şüpheli sıfatıyla ifadeye çağrıldığını doğruladı.

  HÜKÜMET VE MUHALEFETTEN İLK TEPKİ

  5- Öğlen saatlerine doğru hükümet cephesinden ilk açıklamalar gelmeye başladı. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Oslo’daki PKK görüşmesinin siyasi talimatla gizli olarak gerçekleştirildiğini belirtirken Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, görevde olan MİT Müsteşarı’nın hukuki olarak ifadeye çağrılamayacağını öne sürdü. Muhalefet cephesinde ise BDP’den bir açıklama geldi. Şırnak milletvekili Kaplan, ‘KCK iddianamesinde görüşmelerin birçok yeri saklanmış. Bu görüşmeler birkaç bakana ulaşacak’ dedi.

  EMNİYET'TE DEPREM

  6- Saat 13.43 sularında Emniyet’te bir deprem yaşandı. İstihbarat Şube Müdürü Erol Demirhan ve Terörle Mücadele Şube Müdürü Yurt Atayün görevden alındı.

  YENİ ATAMALAR

  7- Görevden almaların Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın'ın teklifi ve İstanbul Valiliği'nin onayıyla gerçekleştiği açıklandı ve hemen ardından yeni atamalar geldi. Atayün'den boşalan Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü görevine Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Ömer Köse, Demirhan'dan boşalan İstihbarat Şube Müdürlüğü görevine de aynı şubede müdür yardımcısı olan Serdar Güldalı getirildi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir