Petrol
111.49
2.19%
Euro
17.5206
-1.72%
Dolar
16.5386
-2.05%
Altın
969.58
-2.27%
Borsa
2529
-0.97%
Bitcoin
348.851
-3.64%
24ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 24 C
  74 pilot TSK'dan istifa etti

  74 pilot TSK'dan istifa etti

  Pilotların zorunlu hizmet süresini artıran yasa Köşk'te onay beklerken, çoğu yüzbaşı ve binbaşı rütbesinde 74 savaş pilotu yasanın onaylanmasını beklemeden TSK'dan istifa etti.
  • 18.02.2014 - 12:51

  74 pilot TSK dan istifa etti #1

  TBMM'de, içinde Türk Silahlı Kuvvetleri'nde görev yapan pilotlara yönelik zorunlu hizmet süresinin uzatılmasına ilişkin maddenin de yer aldığı, askerlik kanununda değişiklik öngeren yasa kabul edildi. Yasa henüz Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylanmadı. Ancak daha şimdiden, çoğunluğu binbaşı ve yüzbaşı rütbesindeki, TSK'da görev yapan 74 pilotun istifa dilekçelerini verdikleri öğrenildi.

  2012'DE İNDİRİLMİŞTİ

  TSK'da mecburi hizmet sistemi gereği, harp okullarından mezun olan subayların tümü için 10 yıllık bir mecburi hizmet süresi bulunuyor. (Daha önce 15 yıl olan bu mecburi hizmet süresi, 2012 yılında personel kanununda yapılan değişiklik ile 10 yıla indirilmişti.)

  YENİ YASA / ESKİ YASA 

  Ancak yine yasa gereği, tüm subaylar için standart 10 yıl olan mecburi hizmet süresi, subayın TSK bünyesindeyken aldığı ek kurs ve eğitimlere göre de arttırılıyor. TSK'da, Hava ve Kara Kuvvetlerinde seçilen subaylara, ayrıca pilotaj eğitimi veriliyor.

  Hava Kuvvetlerinde pilotaj eğitimi ortalama 2 yıl iken, Kara kuvvetlerinde ortalama bir yıl olarak veriliyor. Yine mevcut yasa gereği, pilotların aldıkları bu pilotaj eğitimleri süreleri de 2 ile çarpılarak, subayın standart mecburi hizmeti olan 10 yıla ekleniyor.

  Getirilen yeni yasa değişikliği ile ise, pilotaj eğitimine karşılık yapılacak mecburi hizmet süresi, eğitim süresinin iki katından, üç katına çıkarılıyor. Bu durumda da, hava kuvvetlerinde pilotaj eğitimi alan subaylar için toplamda 6 yıl, kara kuvvetlerinde ise toplamda 3 yıl ek mecburi hizmet yükü geliyor. Atılan bu adımla da, mecburi hizmetin 2012 yılında 15 yıldan 10 yıla düşürülerek, özellikle hava kuvvetleri komutanlığında pilotların erken ayrılmasının önünü açan düzenleme, büyük ölçüde geri alınmış oluyor.

  YILMAZ: "İSTİFALAR YÜRÜRLÜĞE GİRMEYECEK"

  Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'ndan istifa eden pilotlarla ilgili açıklama yaptı. Yılmaz, istifaların hemen yürürlüğe girmeyeceğini, yeni yasa kapsamında 1.5 yıllık mecburi hizmet sürelerini tamamladıktan sonra istifaların geçerli olacağını söyledi. Yılmaz, pilotların istifası ile hava kuvvetlerinin etkilenmeyeceğini belirtirken de, “Hava kuvvetlerimiz tarihinde olmadığı kadar güçlüdür” dedi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir