Euro
15.2316
-0.07%
Dolar
13.4824
0.04%
Altın
801.3270
0.03%
Borsa
1945
1.82%
Bitcoin
498.419
-0.86%
-1ºC
İstanbul
Çok bulutlu -1 C
  PKK'nın saldırısına uğrayan Jirki Aşireti lideri konuştu

  PKK'nın saldırısına uğrayan Jirki Aşireti lideri konuştu

  Şırnak'ta PKK'lıların saldırısında yaralanan Jirki Aşireti lideri Tahir Adıyaman, "Sivilleri kullanmasalardı kellelerini alırdık" dedi.
  • 20.04.2016 - 13:16

  Şırnak Asker Hastanesi'ndeki tedavisinin ardından ilçeye bağlı Ayvalık köyündeki evine dönen 65 yaşındaki adıyaman, terör örgütü PKK mensuplarının saldırısının, yalnızca Jirki aşiretine değil tüm bölge halkına yapıldığını söyledi. Olay günü yaşadıklarını anlatan Adıyaman, saldırının Ayvalık köyünden Beytüşşebap'a özel araçla gittikleri sırada Hisarkapı köyü yakınlarında yapıldığını ifade etti. PKK'lı 5-6 teröristin olay günü Beytüşşebap yolunu keserek kimlik kontrolü yaptığını dile getiren Adıyaman, lise öğrencilerinin de içinde bulunduğu otobüsteki bazı kızları dağa götürmek için girişimde bulunan teröristlerin, araçlarını fark ettiğini belirtti.

  PKK nın saldırısına uğrayan Jirki Aşireti lideri konuştu #1

  "SİVİLLERİ KULLANARAK KAÇTILAR"

  Adıyaman, "Biz yolda kaza olduğunu düşünerek teröristlerin durdurduğu araçlara yaklaşırken teröristler bizi fark etti. Geri geri uzaklaşmak istediğimiz sırada bize ateş etmeye başladılar. Arabamız bir kayaya çarptı, oğlum ve yanımdaki korumalarım ateşe karşılık verdi. Yaklaşık 10 dakika çatışma sürdü. Teröristler sivilleri kendilerine kalkan yapıp oradan gasbettikleri bir otomobil ile uzaklaştı. Eğer siviller olmasaydı hepsinin kellesini alacaktık. Ayağıma iki kurşun isabet etti, beni acilen başka bir araçla köye getirdiler." diye konuştu. Daha sonra Şırnak'tan kalkan askeri helikopterin Beytüşşebap'a gelerek kendisini Şırnak Asker Hastanesi'ne götürdüğünü anımsatan Adıyaman, tedavisinin ardından sağlığına kavuştuğunu dile getirdi.

  PKK nın saldırısına uğrayan Jirki Aşireti lideri konuştu #2

  "PKK KORKTUĞU İÇİN GERİ ADIM ATTI"

  Adıyaman, terör örgütü mensuplarının kendilerinden korktuğu için geri adım attığını vurgulayarak, "Biz 32 yıldır devletimiz ile beraberiz. PKK ile mücadelede 100'e yakın şehit verdik. PKK'nın ne dini var, ne imanı, bizi öldüreceklerdi. Öldüremediler sonra 'biz yapmadık' diyorlar. Şerefime yemin ederim ki biz biliyoruz kimin yaptığını. Korkularından inkar ediyorlar. İnkar etmesinler." ifadelerini kullandı.

  PKK nın saldırısına uğrayan Jirki Aşireti lideri konuştu #3

  ERDOĞAN VE DAVUTOĞLU ARADI

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun kendisini arayarak "geçmiş olsun" dileklerini ilettiğini anlatan Adıyaman, saldırının sadece kendisine değil, bölge halkına yapıldığını söyledi. Aşiret olarak devletin yanında olmaya devam edeceklerini bildiren Adıyaman, "Türkiye'den, yurt dışından on binlerce 'geçmiş olsun' telefonu geliyor. Hakkari'den, Van'dan, İran'dan aşiret liderleri gelip 'geçmiş olsun' dediler. Bana yapılan saldırının tüm aşiretlere yapıldığını söylediler. Çözüm Süreci'nde de halk biraz gevşedi ancak herkes terörün yüzünü bir kez daha gördü. PKK halkın elinde ne varsa alıyor. Halka zulüm ediyor." şeklinde konuştu.

  PKK nın saldırısına uğrayan Jirki Aşireti lideri konuştu #4

  "TÜRKİYE CUMHURİYETİ'NE SÖZ VERDİM, HİÇBİR ZAMAN HAİNLİK YAPMAM"

  Terör örgütünden korkmadıklarını, sonuna kadar mücadele edeceklerini kaydeden Adıyaman, şunları söyledi: "Aşiret olarak biz devletimizin yanındayız, devletimize inanıyoruz. Her şeyi Allah'ın izniyle devletimiz yapar. Oğlum gitsin, kellem gitsin hiçbir zaman geri adım atmayacağız. Türkiye Cumhuriyeti'ne söz verdim, hiçbir zaman hainlik yapmam. Barış, PKK bitmeden gelmez. PKK, Türkiye Cumhuriyeti topraklarını terk etmeden bu memlekette huzur yok. Kim ne derse desin, hiçbir zaman isteklerini kabul etmeyeceğiz. PKK, asker ve polisin gitmesini istiyor, devlet buna izin vermez, bunlara fırsat vermez."

  PKK nın saldırısına uğrayan Jirki Aşireti lideri konuştu #5

  "TAHİR AĞAM GELMESE KIZLARI GÖTÜRECEKLERDİ"

  Terör örgütü mensuplarının Adıyaman'a yönelik saldırısının tanığı Hüseyin D. ise eşi ile Beytüşşebap'tan hastaneden dönerken yolu kesen teröristlerin kimlik kontrolü yaptığı sırada olayın gerçekleştiğini anlattı. PKK'lı teröristlerin bazı kız çocuklarını dağa götürmeye çalıştığını belirten Hüseyin D, "Tahir ağam gelmeseydi, kızları götüreceklerdi. Çatışma 10 dakika sürdü. Onun sayesinde başkaları kurtuldu." dedi.

   

  Jirki aşireti PKK'dan intikam alacak VİDEO

  Jirki aşireti PKK'dan intikam alacak

  PKK nın saldırısına uğrayan Jirki Aşireti lideri konuştu #6


  Görüş Bildir