Petrol
84.03
0.38%
Euro
19.2995
-0.55%
Dolar
18.6239
-0.05%
Altın
1.043
-0.80%
Borsa
4923
0.00%
Bitcoin
308.103
-2.26%
11ºC
İstanbul
Bulutlu 11 C

  AB Bakanı Çelik'ten AB'nin eleştirilerine yanıt

  Avrupa Birliği Bakanı Ömer Çelik, tutuklamalar sonrası Türkiyeyi eleştiren AB hakkında konuştu.
  • Haber Merkezi
  • 07.11.2016 - 11:29
  AB Bakanı Çelik'ten AB'nin eleştirilerine yanıt

  AB Bakanı Çelik ten AB nin eleştirilerine yanıt #1

  HDP eş başkanları Demirtaş ve Yüksekdağ'ın da aralarında bulunduğu 9 HDP'linin tutuklanmasının ardından olağanüstü toplantıya çağrılan AB büyükelçileri ile bir araya gelen Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik düzenlediği basın toplantısında konuştu.

  PKK SERGİLERİNİ NEDEN KAPATMADINIZ?

  Toplantıdan sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çelik; "Maalesef bir çok Avrupa ülkeleri PKK'ya açık destek veriyor, AB parlamentoda sergi açıyor. Sayın Schulz'a soruyorum, Demokrasiye bu kadar bağlıysanız PKK sergilerini neden kapatmadınız? AP salonlarında açılan sergileri neden kınamadınız.

  Ortada bir çifte standart koleksiyonu ve vizyonsuzluk var. Avrupa'da Türkiye düşmanlarının oluşturduğu bir tablo var. Biz her konuyu, özgüvenle konuşmaya hazırız. Cumhurbaşkanının, Brüksel ziyareti sonrası görüşmeler hızlanmıştı. Buyrun pozitif ajandamıza dönelim. Biz eleştiriye açığız." ifadelerini kullandı.

  "SÜREKLİ TÜRKİYE KARŞITLIĞI YAPILMASI DOĞRU BİR SİYASET TARZI DEĞİLDİR"

  "Sürekli Türkiye karşıtlığı yapılması doğru bir siyaset tarzı değil. Türkiye'de dokunulmazlık belli milletvekillerine dönük olarak kapatılmadı, tüm vekiller için kaldırıldı. Seçilmişlere kanunlar çerçevesinde hareket ettiği sürece tabii ki dokunulmaz. Sivil siyasete geçmişten beri darbelerin yaraladığını söylüyoruz ama terör örgütlerinin de yaralamasına izin vermemeliyiz.

  HDP KARŞI ÇIKMAK YERİNE TERÖRİSTİN CENAZESİNE KATILDI, BUNLAR TERÖR FAALİYETİDİR

  Milli birlik ve kardeşlik süreci içerisinde kimliklere dönük yasakların ortadan kaldırılması ve terör örgütüne silah bıraktırılması çok yönlü politikalar izlenmiştir. Türkiye'yi terk etmesi gereken silahlı gruplar Türkiye'yi terk etmedi. Buna karşı çıkması gereken ilk parti HDP'dir. Bunun yerine terör örgütünden daha ileri bir dil kullanarak 'hendekler bizim kazanımımızdır' anlayışı teröristin cenazesine katılması. Bunların hepsi terör faaliyetidir.

  KİMSENİN MECLİS'İ TERK ETMEMESİ LAZIM

  Teröre sempati gösterilmesi söz konusu olamaz. Hiçbir Avrupa parlamentosunda TBMM'deki kadar ileri bir konuşma yapılmıyor orada her görüş dile getiriliyor. Pek çok Avrupa ülkesinde bu söylemlere müsaade bile edilmez. DAEŞ söz konusu olduğunda dünyayı ayağa kaldıracaksınız, bu doğrudur, DAEŞ kanlı ve vahşi bir terör örgütüdür… PKK söz konusu okunca sempati moduna geçeceksiniz… Bu kabul edilemez. Kimsenin meclisi terk etmemesi lazım.

  GÜN, YENİ İLİŞKİLER KURMA GÜNÜDÜR

  Türkiye AB ilişkilerini zedelemeye, buna zarar vermeye çalışanlara fırsat vermeyeceğiz. Türkiye’yi Avrupa ilişkilerinden kopmuş gibi göstermek boş bir iştir. Bugün Türkiye ile AB arasında yeni köprüler yeni diyalog kanalları, güçlü ilişkiler kurma günüdür. Türkiye AB ilişkileri için bütün alanları fırsata dönüştürebiliriz. Yapıcı eleştiriler ve pozitif ajandayla yepyeni bir dönem açabiliriz. Kimse kimseye ders vermeye kalkmasın parmak sallamasın. El sıkışalım aynı masa etrafında konuşmaya devam edelim.

  "NAZİLER, FETÖ YANINDA ÇIRAK KALIR"

  Lüksemburg Dışişleri Bakanı’nın FETÖ operasyonlarını, Nazilerin yaptığı tasfiyeye benzeten sözleri ile ilgili olarak) Lüksemburg Dışişleri Bakanı’nın aslında olumlu yaklaşım üretmesini beklerdim. Burada bir tarih bilgisi eksikliği var. Türkiye’nin şu andaki mücadelesi tam tersine Naziler iktidardan gittikten sonra Nazilerle yapılan mücadeleye benziyor. FETÖ yanında Naziler çırak kalırlar, ilkokul öğrencisi gibi kalırlar. Savaş uçaklarıyla, helikopterlerle kendi halkını katletmiş bir örgüt."


  Görüş Bildir